Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо България е мястото за къмпинг?

Снимка: karavani.bg

Как да почиваме извън четирите стени на хотела? Отговорът е ясен – на къмпинг! В последните години къмпинг туризмът у нас става предпочитан избор за мнозина, които търсят близост до природата и незабравими преживявания. В "Нашият ден" гостува Веселин Вълев, създател на “Къмпинг пътеводител 2024“, който споделя своите наблюдения и опит в света на родния къмпинг.

България е дом на над 170 къмпинг места, повечето от които се отличават с европейски стандарти и разнообразие на услугите. Въпреки това, Веселин Вълев ни припомня, че самото определение за къмпинг може да бъде объркано, особено поради законовите регулации в страната. Въпреки че някои места се наричат "къмпинги", това не винаги означава, че предоставят възможност за настаняване със собствено оборудване.

“Защото и бунгалата могат да се наричат къмпинг, докато нашето разбиране е, че за да се нарече едно място “къмпинг“, то следва да дава възможност за престой на хора със собствено настаняване“, посочва той.

Един от митовете, които Веселин Вълев отхвърля, е свързан с идеята, че къмпинги се свързват предимно с морето. Фактически, само около 30% от къмпинг местата в България са на морски бряг. Останалите се намират във вътрешността на страната, покрай реки, язовири и в планински райони. Така че, когато става въпрос за къмпинг, България предлага разнообразие от дестинации, които задоволяват вкуса на всеки един любител на приключенията.

В къмпинг пътеводителя за 2024 година се представят седем маршрута из страната, сред които четири тръгват от София. Това позволява на туристите да избират от разнообразие от маршрути, които пресичат множество интересни места в България. Например, маршрутът "Северозапад" води от София до Видин и предлага възможности за къмпинг в различни уникални места по пътя.

Мелник и Сандански също се открояват като изключително развити региони по отношение на къмпинг туризма. Със своята уникална природа, климат и предлаганите удобства, те привличат не само български, но и чуждестранни туристи. Освен къмпинги, тези райони се отличават и с минерални басейни, което е допълнителен атрактивен фактор за посетителите.

Така Веселин Вълев ни представя България като една от добрите дестинации за къмпинг туризъм в региона.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на..

обновено на 18.06.24 в 11:26

Показват в изложба религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов

В столичната Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), е открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство". Експозицията, която отбелязва 125 години от рождението на художника, представлява документален визуален разказ, съставен от архивни снимки, подготвителни проекти и творби...

обновено на 18.06.24 в 09:55
Кадър от протеста

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот , даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова , председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев , представител на фирмата наемател. Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По..

публикувано на 18.06.24 в 09:26
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от..

обновено на 18.06.24 в 09:07

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

" Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото. "  Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си. В града конфликтите около..

публикувано на 18.06.24 в 08:55