Вълнуващата история на Евгени Черепов, учителя по български език и литература в гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора, е жив пример за пътя на преоткриване и посвещение. Неговата преходна фаза от инженер към учител и писател подчертава не само личната му трансформация, но и възможностите, които литературата предоставя за вдъхновение и образование на младите умове.
Започвайки своята кариера като учител на сравнително късен етап – на 35 години, Черепов преоткрива своята страст към литературата и образованието. Първият му роман "Добавено лято" се появява след години на колебание и следване на "прагматичния подход към живота", който близките му препоръчват. Решението му да следва българска филология в Пловдивския университет е повратен момент, откриващ пред него вратата към образованието и литературата като постоянна професия.
Преподаването, за Черепов, е диалог между поколенията, където взаимното доверие и разбирателство са ключови. Той намира уникалност в съвременната литература, която младите четат и обсъждат, и използва това като платформа за обогатяване на учебния процес.
"Литературата, която чете тяхното поколение, по мое време дори не е съществувала. Разговорът с младите дава много и на мен. Учениците разказват за книги, които са чели, аз съм по-скоро в пасивна ситуация като слушател и от време на време като модератор", споделя в предаването.
Неговият нов роман "Извън обхват" продължава да изследва теми, свързани със съвременните предизвикателства, като акцентира на въздействието на мобилните устройства на нашия вътрешен мир и способността да живеем в момента. Той призовава към по-бавен начин на живот, осмисляне на свободата и намиране на равновесие между бързината на съвременния живот и нуждата от връзка със себе си.
“Мобилните устройства създават едно ускоряване, което задъхва човека, опитвайки се той да бъде адекватен на света и постоянно да настига темпото, което все повече се ускорява. Така той забравя да се обръща към вътрешни си свят, ускорението го влече“, казва Черепов в ефира на “Нашият ден“.
В края на разговора той припомня на учениците за ценността на свободата, в която са родени, и важността на светлината в живота ни. Съветът му за по-бавно живеене и повече почивки отдава заслужено внимание на баланса между личностно развитие и външния свят, предлагайки уникален поглед на образованието и литературата като средства за разширяване на нашите хоризонти.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg