Изминаващата седмица ни отвежда в забързания свят на културния живот, където разнообразие и изобилие на изкуства ни предизвикват да изберем какво да гледаме, слушаме и усещаме. В студиото на "Нашият ден" се включват двама известни личности от сферата на изкуствата – Стефани Стоева, автор на подкаста "Термодинамика" и член на екипа на Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала", и Асен Терзиев, ръководител на катедра "Театрознание" в НАТФИЗ.
Как хората избират представленията, на които да отидат? Според Стефани Стоева, заглавията играят ключова роля. Тя отбелязва, че българската публика обръща внимание на заглавията, като примери за привлекателни заглавия и постановки споменава предстоящи събития в "Топлоцентрала" като "Решението" на Александър Мануилов и "Паноптикум", които съчетават интересни социални и политически послания със силна артистична изразност. Тя призовава публиката да отдели време за културни преживявания и да се включи в този обогатяващ процес.
Споделяйки вижданията си, Асен Терзиев подчертава важността на разбирането на публиката. В съвременния свят, където изкуството се състезава за вниманието на зрителите с големи медийни и развлекателни индустрии, познаването на публиката според него е от съществено значение. Той споделя впечатления от последната премиера в Театър "Българска армия" на пиесата "Племе", описвайки я като силен и вълнуващ театрален опит.
По отношение на “новите критици“ в българския културен пейзаж, Асен Терзиев подчертава значението на адаптирането към новите жанрове като подкасти и видеоканали в YouTube.
В крайна сметка, разговорът ни ни напомня за богатството и разнообразието на културата, която ни обгръща, и за необходимостта да се отдели време и внимание на изкуството и неговата разнообразна публика.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..
"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..
Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, с директни включвания и репортажи от: Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София..
Съюзът на българските художници възобнови след близо десетгодишно отсъствие Националната изложба "Рисунка и малка пластика". Традиционната експозиция представя търсенията на съвременните художници от различни поколения в областта на рисунката и малката пластика. Мащабният преглед успя и тази година да предизвика интереса на зрителите към тези по-интимни..
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да прави групов секс и побеснял изважда пистолет; Шекспир се е родил едновременно на три различни дати; режисьор филмира Шекспирови пиеси с осъвременени имена като "Секс в лятна нощ" и "Двамата..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg