"Пианист, композитор, диригент, критик и архитект" – така сам се определя приживе класикът Димитър Ненов. Тази година се отбелязват 120-годишнина от неговото рождение и 70-годишнина от смъртта му.
На 26 февруари от 18:00 ч. в Централния дом на Съюза на архитектите в България ще се състои представяне на "Архивът на Димитър Ненов в Дрезден" – новата книга с изследвания на проф. д-р Юлиан Куюмджиев, посветена на българския ерудит от миналия век. В рамките на събитието ще бъде открита и изложба, посветена на архитекта Димитър Ненов, а проф. Ромео Смилков и Михаела Михайлова ще изпълнят клавирни пиеси, създадени от Ненов по време на обучението му във Висшето техническо училище в столицата на Саксония в периода 1920/1927 г.
Проф. д-р Юлиан Куюмджиев говори в "Артефир" за работата по своята последна книга. За целите на изследването той проучва студентските архиви на дрезденския Технически университет, където Ненов е следвал, и Научния архив на БАН. Воден е от желанието да запозанае читателите с ранния творчески път на ерудита.
"Доста интересни, непознати факти открих и разбира се, те поставят и въпроси. Например в много документи Димитър Ненов пише, че се е върнал в България през август, 1927 година, но там открих документи от края на следването му, в които го има неговият подпис, и те са от септември. Интересен факт е относно годините на следване, които са били много тежки за него финансово. Той не е имал много средства, трябвало е да се издържа сам. Свирил е в кино, бил е в балетна трупа музикален ръководител, концертирал е т.н., но това му е отнемало от времето за следване. Затова има доста молби в този архивен фонд за отлагане на изпити и не малко молби за отлагане на плащането. Той е трябвало да завърши през 1925-а, но е завършил през 1927 година именно поради тези причини."
Много важен акцент в книгата са непознати архитектурни скици от студентския период на Ненов. В България има няколко построени по негови архитектурни планове сгради. Почти неизвестен факт е, че къщичката на трамвайната спирка срещу ул. "Вишнева" до Софийската семинария, е строена по негов проект. Няколко жп гари в страната са проектирани от него.
Още за любопитното изследване, за интересните открития и за многостранно развитата личност Димитър Ненов – чуйте в звуковия файл:
София филм фест е верен на традицията да бъдат представяни българските филми пред възможно най-широка и разнолика аудитория. Новият игрален филм „Залог“ на майстора на разказа Светослав Овчаров е доказателство за непрестанния стремеж към истории, които подреждат важни елементи от пъзела на българската народопсихология. Той ще открие..
"Детска история" е част от тетралогията "Бавно завръщане" на носителя на Нобелова награда за литература – Петер Хандке. В новелата авторът разказва десет години от живота на един мъж след раждането на неговото дете. Той отглежда сам своята дъщеря след раздялата с нейната майка. "Детска история" обаче е и история за самотата и отчуждението, за кризата..
Флоранс Форести беше коронясана за комик на годината на първото издание на наградите хумористичните награди "Огюст" , предаде сайтът Франсинфо. Събитието, водено от комика Себастиен Туен, се състоя в комплекса "Новият век" в Лил в рамките на фестивала на комедията Lillarious, който продължава до 9 февруари . На церемонията бяха връчени седем..
"Прах при прахта" е пиеса на нобелиста Харолд Пинтър. Създадена е през 1996 г. по биографичната книга на Алберт Шпеер, известен като "първия архитект на Третия райх" и министър на военната промишленост. Адаптацията е на режисьора Савина Бързева, която и играе в спектакъла. На сцената тя си партнира с режисьора и драматург Димитър Касабов...
Тази вечер в "Галерия 2019" в Пловдив се открива изложбата на Росен Марковски "Ментални портрети". Той има вече десетки самостоятелни изложби в страната и чужбина. Този път ще покаже на публиката 60 свои творби. Росен Марковски е роден 1964 г. в Троян, където завършва Художественото училище по приложни изкуства. През 1994 завършва Националната..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В клуба на фоторепортера се състоя лекция на тема: "Официалният портрет на Доналд Тръмп – техниките, символиката и посланията". Фотожурналистът от в. "24..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg