За много здравословни проблеми получаваме различни сигнали – от мозъка или нервната система, от тялото или от различни органи. Дали е болка или симптом, добре би било да умеем да ги разпознаваме, ако не – да потърсим навреме лекар. Това бе гледната и отправна точка в разговора ни с доц. Владислав Младенов. Започнахме разговора с традиционните въпроси: кой е предопределил лекарската професия и специалността "урология", кои са учителите и менторите на доц. Младенов? В отговорите нямаше изненада – младият лекар спомена много имена на свои преподаватели и на колеги, които са го въвели не само в науката, но и в практическата медицина. Измежду изброените на първо място бе откроена личността на неговия баща проф. Димитър Младенов.
В диалога засегнахме много от разностранните аспекти на заболяванията в урологията: основните симптоми, при които трябва да потърсим уролог, често срещаните аномалии в детската възраст, характерните диагнози и свързаните с тях оплаквания при жените и при мъжете?
Проследихме и терапевтичните схеми, случаите на неотложна необходимост от оперативно лечение, различните аспекти на качеството на живот при подобни болести. И още: говорихме за новите техники и технологии в урологията, за лечение на простатната хиперплазия (ДПХ), за брахитерапията като иновативно решение при злокачествени заболявания, за метода "литотрипсия" при бъбречно-каменна болест…
Различните аспекти на профилактиката, необходимите изследвания и проследяването на заболяванията също бяха предмет на коментар в студиото.
В поредното съботно издание "За здравето" включихме и "виновникът" за това доц. Владислав Младенов да бъде лекар и уролог – неговият баща проф. Димитър Младенов. Освен съвети и напътствия, двамата събеседници проследиха и някои от основните теми на предстоящия Национален урологичен симпозиум през месец юни тази година. В 29-тото традиционно издание на медицинската проява участие ще вземе и испански професор – специалист в областта на урологията.
Следващата събота в тематична свързаност сме поканили за участие проф. Боряна Делийска. Ще говорим за нефрология и за така наречения "тих убиец" – бъбречната болест, за превенцията и лечението на заболяванията от тази група.
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg