Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ателие по шах – форма на социално общуване

Снимка: Фондация "Конкордия"

Ателие по шах, като форма на социално общуване, организира Фондация "Конкордия" вече втора година. Неговият съосновател, Иво Ванчев, говори в "Нашият ден" за това как сесиите по шах се превръщат в житейски уроци и за нуждите на клуба, за да продължи дейността си. 

Една от най-добрите форми на учене е играта, а шахът безспорно умее да приобщава и развива способности. Ателието по шах е една от успешните социални услуги, които Фондация "Конкордия" предлага на деца под риск на възраст между 12 и 16 години. Към момента ателието се посещава от 60 деца два пъти седмично. 

"Най-често при нас идват деца, които са преживели определени неблагополучия в детството. Те често функционират под възможностите си, заради това, че средата им не предлага много потенциал и е органичаваща.", разказва Иво Ванчев. 

Гостът споделя, че между сесиите по шах се развиват и обсъждат интересни и актуални, които задържат интереса на участниците в групата и ги подтикват към дебат. Паралелно с това шахът насърчава комбинативното, стратегическо мислене. Ето защо отганизаторите на ателието виждат шаха не просто като игра, а като средство за разиграване на реални ситуации от ежедневието на децата

Фондацията има желание ателието да продължи да се развива, тъй като в него се вкючват нови и нови деца. Ванчев акцентира върху това, че преди тези сесии нито едно дете не е имало, каквито и да било умения по шах. Всяка една сесия изисква много детайлна подготовка, така че винаги да има нови, интересни елементи. С оглед на това да се доразвие потенциалът на децата, организаторите на ателието търсят професионален треньор. Необходими са нови табла за игра и би било чудесно да се събере подкрепа и за лагер, свързан с шаха. "Целта е приобщаване.", още веднъж казва Иво Ванчев. 

В Платформата.бг е обявена кампания и всеки, който иска да подкрепи клуба по шах на Фондация "Конкордия", може да го направи. Това би било директна подкрепа за децата.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12