Ателие по шах, като форма на социално общуване, организира Фондация "Конкордия" вече втора година. Неговият съосновател, Иво Ванчев, говори в "Нашият ден" за това как сесиите по шах се превръщат в житейски уроци и за нуждите на клуба, за да продължи дейността си.
Една от най-добрите форми на учене е играта, а шахът безспорно умее да приобщава и развива способности. Ателието по шах е една от успешните социални услуги, които Фондация "Конкордия" предлага на деца под риск на възраст между 12 и 16 години. Към момента ателието се посещава от 60 деца два пъти седмично.
"Най-често при нас идват деца, които са преживели определени неблагополучия в детството. Те често функционират под възможностите си, заради това, че средата им не предлага много потенциал и е органичаваща.", разказва Иво Ванчев.
Гостът споделя, че между сесиите по шах се развиват и обсъждат интересни и актуални, които задържат интереса на участниците в групата и ги подтикват към дебат. Паралелно с това шахът насърчава комбинативното, стратегическо мислене. Ето защо отганизаторите на ателието виждат шаха не просто като игра, а като средство за разиграване на реални ситуации от ежедневието на децата.
Фондацията има желание ателието да продължи да се развива, тъй като в него се вкючват нови и нови деца. Ванчев акцентира върху това, че преди тези сесии нито едно дете не е имало, каквито и да било умения по шах. Всяка една сесия изисква много детайлна подготовка, така че винаги да има нови, интересни елементи. С оглед на това да се доразвие потенциалът на децата, организаторите на ателието търсят професионален треньор. Необходими са нови табла за игра и би било чудесно да се събере подкрепа и за лагер, свързан с шаха. "Целта е приобщаване.", още веднъж казва Иво Ванчев.
В Платформата.бг е обявена кампания и всеки, който иска да подкрепи клуба по шах на Фондация "Конкордия", може да го направи. Това би било директна подкрепа за децата.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg