Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мултимедийната изложба за Сирак Скитник в Братислава: разговор след събитието

| обновено на 29.02.24 в 10:00
Снимка: bnr.bg/sirak-skitnik

На 22 февруари в Братислава беше представена виртуалната изложба "Да питаме Сирака – 140 години от рождението на Сирак Скитник", организирана от проф. Боян Добрев и екип от програмата за култура "Христо Ботев" на Българското национално радио. Тази изложба беше част от празненствата, с които БНР отбеляза кръглата годишнина от рождението на своя първи директор Сирак Скитник и 80 години от смъртта му.

Освен изложбата, главният редактор на Радио България, Красимир Мартинов, се срещна с българската общност в Братислава. В ефира на "Нашият ден" той разказа за посещенията си в българското училище, както и за разговорите със сънародниците, живеещи в словашката столица.

Един от ключовите моменти от срещата беше споделянето на мотивациите на децата да избират българското училище. Директорът на училището, Николай Йорданов, обясни, че образованието и учебниците са безплатни, а обстановката е уютна и поддържа добри взаимоотношения между учениците.

В момента Радио България говори на 10 езика и продължава да подпомага българската общност зад граница. Интересен факт е, че в Братислава се намира едно от двете държавни български училища в чужбина. Там обучението се извършва на три езика – словашки, български и английски, като това дава възможност на училището да бъде посещавано от словаци и българи.

Значението на подобни институции за запазване на културната и езиковата идентичност на българските ученици зад граница е от съществено значение. Те играят важна роля в поддържането на връзката с родината и културното наследство на българския народ.

Срещата и изложбата в Братислава отбелязват ангажимента на Българското национално радио и българските културни институти за подкрепа и развитие на българската общност зад граница. Те представляват връзката между българите в чужбина и техните корени, което е от съществено значение за запазването на културното наследство и идентичността на нацията, независимо от местоположението им по света.

"Това беше първото представяне на изложбата извън България. Тя беше представена в Българския културен институт в Братислава. Директорът на програма “Христо Ботев“ Кин Стоянов подчерта, че идеята да се представя "култура зад граница" чрез Българското национално радио и българските културни институти по света тепърва ще се развива и ще придобива по-широки измерения. Проф. Боян Добрев представи детайлно мултимедийната експозиция, която може да се види на сайта", посочва той.

“Тази среща беше много добра инициатива, както за българската култура, така и за нашите общности там, извън всекидневието си и събирането в културния център и институт тя даде повод за разговори за живота и битието на нашите хора в Братислава, за които може да се каже, че са задружна и често общуваща по между си общност", казва още Красимир Мартинов.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Майката на Хърш Голдбърг-Полин води активна кампания за освобождаването на сина си, отвлечен на музикалния фестивал

София Коен: Цивилизованият свят трябва да се разтревожи

Осемнадесет страни, между които САЩ и България, излязоха със съвместно изявление, в което се призовава да бъдат освободени всички заложници, държани от "Хамас" в Газа повече от 200 дни. По същото време "Хамас" разпространи видео с израелския заложник Хърш Голдбърг - Полин, а пропалестинските протести в американските университети не стихват. Каква е..

публикувано на 27.04.24 в 12:03

Село Жеравна – забележителния архитектурен паметник

Село Жеравна се намира в полите на средния дял на Източна Стара планина, на двайсетина километра от областния център Сливен и на около 6 км от общинския си център Котел. Някога на място на днешното село е имало старо тракийско селище. За произхода на името Жеравна съществуват няколко версии: едната е, че идва от името на птицата жерав, а другата – от..

публикувано на 27.04.24 в 09:35

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20