Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Мечталище 2024": Защо имаме нужда от читалище днес?

Снимка от учредяването
Снимка: Фейсбук профил

Да следваш традициите, но с поглед към бъдещето. Едно ново читалище в София – учредено с любов към градския район и културата. Заря Божкова, председател на Народно читалище "Мечталище 2024", разказва в "Нашият ден" защо и как се създава читалище в XXI век.

Божкова споделя, че инициативата е на жителите на район "Лозенец" – група ентусиасти, любители на културата и изкуството, хора, които искат да се случват повече неща в квартала. Гостът отбелязва, че идеята е реализирана бързо, като в нейната основа е кметът на района Константин Павлов.

По думите на Божкова читалището би следвало да е културен център на един район, но за съжаление хората в днешно време не припознават този тип институции, защото те често имат остарели функции и не са актуални.  

"Решихме да тръгнем към концепция, която променя текущата представа за читалище и изгражда една нова визия, което да отговаря на нуждите на хората от района и не само", заявява Божкова, чиято мечта е читалището да възвърне функциите си на място за просвета.

Председателят на "Мечталище 2024" казва, че читалищната дейност ще акцентира върху дигитализацията и теми като изкуствения интелект – неща, които вече неизменно стават част от настоящето и бъдещето ни. Освен наука, програмиране и ИИ, дейностите на читалището ще обхващат и литература, музика, танци, кино, занимания за деца.

Божкова споделя какво следва след учредяването на новото читалище: "Ние сега го учредихме като институция с неправителствена дейност. Следващите стъпки са да си създадем портфолио от събития, да покажем нашето искрено желание и активност това читалище да бъде будно и действащо и след това да кандидатстваме на Общински съвет за общинско място, което вече сме си набелязали, което да бъде дадено на читалището. Плануваме ремонт, плануваме библиотека."

"Нашият фокус ще бъде към по-модерното и по-актуалното", казва Божкова и допълва, че в настоятелството на "Мечталище 2024" участват хора с разнообразни интереси и опит в различни области. Това, което ги обединява, е любовта към район Лозенец и към културата, както и желанието да обединят тези две неща по един смислен начин.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Самобичуването като радиопрактика

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" на особена почит е трудната и дори чепата, но много нужна в нашето сложно време рубрика "Право ти, куме, в черните очи".  В нея без фалшив свян, без шикалкавене и недомлъвки говорим за нередности, за неща, които ни се набиват в очите не по хубавия начин. Този път в тази рубрика сме..

публикувано на 04.12.24 в 17:00

Импровизация за напреднали

"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна трупа у нас, започват случайно, самообучават се с импроенциклопедия в интернет и репетират в Борисовата градина. "Никой не беше правил такова  нещо, пробвахме да видим. – разказва Ивайло Рогозинов,..

публикувано на 04.12.24 в 15:35

Кулинарният фотограф Илиан Илиев представи новата си книга "Тя – какво ще готви"

Световнопризнатият кулинарен фотограф Илиан Илиев представи най-новата си книга "Тя – какво ще готви" с повече от 130 лесни и вкусни рецепти, споделени от 21 жени, изявени кулинари. Готвачи, сладкари, шоколатиери, диетолози, телевизионни водещи, фитнес инструктори, кулинарни преподаватели, инфлуенсъри и блогъри – всички те споделят любими..

публикувано на 04.12.24 в 14:45

Концертите на тъмно "Невидима сцена" съc зимно издание

Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов.   Целта е да създаде пространство, освободено..

публикувано на 04.12.24 в 11:00

Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София"

Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография  от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..

публикувано на 04.12.24 в 10:44