Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Мечталище 2024": Защо имаме нужда от читалище днес?

Снимка от учредяването
Снимка: Фейсбук профил

Да следваш традициите, но с поглед към бъдещето. Едно ново читалище в София – учредено с любов към градския район и културата. Заря Божкова, председател на Народно читалище "Мечталище 2024", разказва в "Нашият ден" защо и как се създава читалище в XXI век.

Божкова споделя, че инициативата е на жителите на район "Лозенец" – група ентусиасти, любители на културата и изкуството, хора, които искат да се случват повече неща в квартала. Гостът отбелязва, че идеята е реализирана бързо, като в нейната основа е кметът на района Константин Павлов.

По думите на Божкова читалището би следвало да е културен център на един район, но за съжаление хората в днешно време не припознават този тип институции, защото те често имат остарели функции и не са актуални.  

"Решихме да тръгнем към концепция, която променя текущата представа за читалище и изгражда една нова визия, което да отговаря на нуждите на хората от района и не само", заявява Божкова, чиято мечта е читалището да възвърне функциите си на място за просвета.

Председателят на "Мечталище 2024" казва, че читалищната дейност ще акцентира върху дигитализацията и теми като изкуствения интелект – неща, които вече неизменно стават част от настоящето и бъдещето ни. Освен наука, програмиране и ИИ, дейностите на читалището ще обхващат и литература, музика, танци, кино, занимания за деца.

Божкова споделя какво следва след учредяването на новото читалище: "Ние сега го учредихме като институция с неправителствена дейност. Следващите стъпки са да си създадем портфолио от събития, да покажем нашето искрено желание и активност това читалище да бъде будно и действащо и след това да кандидатстваме на Общински съвет за общинско място, което вече сме си набелязали, което да бъде дадено на читалището. Плануваме ремонт, плануваме библиотека."

"Нашият фокус ще бъде към по-модерното и по-актуалното", казва Божкова и допълва, че в настоятелството на "Мечталище 2024" участват хора с разнообразни интереси и опит в различни области. Това, което ги обединява, е любовта към район Лозенец и към културата, както и желанието да обединят тези две неща по един смислен начин.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Кадийски

Саморазпятията на поета

Човекът се ражда от човека. "Фениксът се ражда не от яйце, а от пепелта" (Кирил Кадийски) . Поетът се ражда от поезията.  В печалния ден, в който Божият син е разпнат, за да изкупи греха на човечеството, в "Артефир" отправяме поглед нагоре – към възвишената поезия.   Престижното френско издателство "Аден" посвети годишния си алманах  на..

обновено на 03.05.24 в 14:34
Кадър от снимачния процес

Филмът "Сватба" по разказ на Хайтов с първи показ в Кан

Колко е голямо предизвикателството да правиш игрално кино по българската литературна класика – разговор в "Артефир" с Магдалена Ралчева , режисьор и продуцент на новия игрален филм "Сватба" по разказа на Николай Хайтов, със сценарист Юрий Дачев. Магдалена Ралчева е позната на българските кинолюбители като режисьор на филмите "Още нещо за..

публикувано на 03.05.24 в 14:30

Всекидневните Богородици на "невидимия труд"

През погледа на дванайсетокласничката Виктория Велчева – режисьор на документалния филм "Невидим труд". "Невидим труд" е късометражен документален филм на Виктория Велчева по програмата на "Фабрика за идеи" – "Резиденция баба". Дебютната кинолента на бъдещата студентка по кинорежисура разглежда темата за непрестанния женския труд, който е "стожер..

публикувано на 03.05.24 в 13:08

Очакваме наградите "Васил Гендов" с безплатни прожекции

Две седмици български филми в Дома на киното, и то напълно безплатно, предлага третото издание на Националния фестивал на българското кино. До 13 май в целодневна програма ще бъдат показани всички най-добри постижения от изминалата година във всяка една област на седмото изкуство. Общо 90 филма, колкото и са и годините, които Съюзът на българските..

обновено на 03.05.24 в 09:18

Вдъхновяващото постижение на Джорджо Агамбен "Употребата на телата"

Върху своя проект Homo Sacer италианският мислител Джорджо Агамбен работи 20 години. Тази поредица от текстове под общо название събира неговия труд върху политическата и социалната философия през последните десетилетия. Агамбен с този том не завършва, а просто изоставя творението си, както само една творба на "поезията и мисленето" би могла да остане..

публикувано на 03.05.24 в 08:59