Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия представя: Фолклорните области на България

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

"Фолклорните области на България" е новата поредица на Радиоенциклопедия по Програма "Христо Ботев", която стартира днес  и ще се излъчва всеки вторник след 16:30. 

Катрин Димитрова и Лина Мачева анонсират какво са подготвили за слушателите в предстоящите четири епизода.

Първият сезон на поредицата вече е запознал аудиторията със спецификите на Тракия, Северняшка област, Родопи и Югозападна България. В епизода днес на фокус ще бъде Добруджа. Следват Странджа и Средна Западна България.

Музикалната култура откъм етнографска гледна точка – костюми, танцова култура, хороводни практики, характерни инструменти, интересни факти ще бъдат представяни всеки вторник на месец март. За целта в предаването участват ярки образци и етномузиколози, които ще говорят детайлно за съответните области, разказва Катрин Димитрова.

Екип "Фолклор" – Лина Мачева, Магдалена Стоянова, Ивайло Маджаров – със своите дълбоки познания осъществява музикалното оформление на епизодите и дава пълнота на картината.

Лина Мачева споделя: "Нашата роля е да обрисуваме думите, които разказват събеседниците на Катрин, с музика. Да свържем тематично част от това, което те говорят детайлно, с най-общата специфика и характерното за областта. Разбира се, правим го както с познаваеми изпълнители от стария стил, така и с по-млади изпълнители, за да направим връзка във времето.“

Катрин Димитрова допълва: "Взаимодействието води до този резултат, който слушателите могат да чуят в следващите вторници, започвайки от днес."

Времето променя фолклора – повече по темата слушайте всеки вторник след 16:30 по Програма "Христо Ботев".

Разговора чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ники Априлов (прав) и Емил Янев

Животите на Емил

В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на българската поп музика – Емил Димитров оживява в спектакъла на режисьора Николай Априлов – "Емил – Само един живот не е достатъчен". Във вълнуваща форма зрителите получават една история за живота на..

публикувано на 03.02.25 в 16:45

Лувърът въвежда допълнителна такса за достъп до "Мона Лиза"

Директорът на най-посещавания музей в света - френския " Лувър ", Лоранс Де Кар обяви, че планира за достъп до картината на Леонардо да Винчи "Мона Лиза" да се заплаща допълнително. Таксата ще бъде добавена към стандартния вход за музея. В интервю за радио " France Inter " Де Кар подчерта, че не става въпрос за самостоятелен билет, а за..

публикувано на 03.02.25 в 14:58

"Бруталистът" спечели наградата на лондонските филмови критици

" Бруталистът ", тричасовата драма на Брейди Корбет за отношението към брилянтен унгарски постмодерен архитект в САЩ след Втората световна война, взе наградата за най-добър филм на лондонските филмови критици . Филмът, в който участват Ейдриън Броуди, Фелисити Джоунс и Гай Пиърс , спечели голямата награда, но пропусна някои други, както..

публикувано на 03.02.25 в 14:49
Част от участниците в хумористичните празници през 2024 г.

Смешен ли си – пиши!

За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" в град Кубрат ще даде възможност на всички смешни хора да покажат какво могат. И отново в това смешно начинание сериозен партньор е екип "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев". Създаден през 1988 г. от художниците-карикатуристи Димитър Атанасов и Стоян Черников и лекарите д-р Красимир Манолов и д-р..

публикувано на 03.02.25 в 13:54

Литературните преводи от африкански страни

Преводите на проза от африкански страни – романът "Жени, лишени от търпение" на камерунската писателка Джаили Амаду Амал. За културните различия, правата на жените и еманципаторния потенциал на образованието. С участието на преводача Зорница Китинска и Мария Чунчева – редактор.  Чуйте предаването в звуковия файл. Снимка – БНР

публикувано на 03.02.25 в 13:00