Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Космически мечтания

Емил Янев и Влади Божилов (вдясно)
Снимка: БНР

В епизод 525 "Трамвай по желание" изпраща 2023 г. с яркото присъствие на физика, астроном и популяризатор на науката доц. д-р Влади Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски".

Доц. Божилов е автор на редица лектории, студии, и книги, в които на популярен, дори приказен език разказва най-дългата и увлекателна приказка – историята на всичко. Като например произведенията му "Непознатата вселена: в търсене на отговори на най-големите космически загадки", което пали въображението и подмамва в света на астрофизиката.

Какво прави астроном в предаване за сценични изкуства? Извън всички подходящи метафори за звезди и сцени, Влади е сред малцината българи, които използват сцената и екрана за популяризиране на науката. Така, както го правеше неповторимият Карл Сейгън, както го правят днес и неговите наследници Нийл Деграс Тайсън и Хана Фрай.

Погледът към небето ни препраща към най-величествената сцена на познанието – Вселената. Там е началото, генезисът, замисълът, смисълът, пътят към оцеляването и развитието. На тази сцена търсим създателя, братята по разум, вкусът на вечността. Там е сцинарият за раждането на живота и божията искра на разума.

Великият път на човечеството продължава. Хубавото е, че просветители като доц. Божилов слагат пътните знаци, за да се ориентираме в звездния пейзаж. И ни запознават с българското никак не скромно участие в разгадаването на Космоса.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29