В епизод 531 "Трамвай по желание" представя на своята публика актьора Мариус Донкин.
В предишното си пътешествие с "Трамвай по желание" големият актьор представи себе си във фамилно-биографичен ракурс, докато сега публиката се потапя в неговите възгледи, философия, обществени и народопсихологически разсъждения.
За Народния театър "Иван Вазов" дългогодишният му директор не желае да дава мнение, защото темата е болезнена за него, но отбелязва, че той е най-зле субсидираната театрална институция в страната. И смята, че знакови и търсени спектакли не бива да падат от афиша му, независимо какви са причините за това.
Мариус винаги е готов да разсъждава върху националния манталитет и факторите за неговото формиране. Актьорът има своето разбиране върху това кое вижда и кое отминава българинът и защо измерва злоупотребите в апартаменти, а не в милиардите на откраднатото бъдеще.
"Привърженик съм на еволюцията и не одобрявам революциите. Важното е да се дава път на усъвършенстването, а не на разрушението. Революцията е като да смажеш яйце с юмрук и да очакваш пиленцето в него да остане нормално." Това е гражданското кредо на Мариус Донкин.
Преувеличават ли историята и народната памет някои личности – за хубаво или за лошо? Да, и това е естествено, в зависимост от контекста и нуждите на историческата ситуация, отговаря актьорът.
Ролята на Донкин в моноспектакъла "Господин Ибрахим и цветята на Корана" на големия съвременен френски драматург Ерик Еманюел Шмит му донася наградите "Кристален ангел" на фестивала "Видлуння" в Украйна, голямата награда на "Албамонофест" в Албания, Гран при на 9-ия Международен фестивал на монодрамата в Битоля, Специалната награда на фестивала във Фуджейра и Наградата на Фестивала на комедийния спектакъл в Габрово. Предстои спектакълът да бъде представен и на предстоящия дванадесети Международен фестивал на монодрамата "Към звездите", който за първи път ще бъде организиран в софийския Сити Марк Арт Център в края на февруари.
Този разказ за страданието и просветлението, за любовта, отчуждението, приятелството, мъдростта, религиите и суеверията оставя посланието: "Това, което даваш, е твое завинаги, онова, което запазваш, е изгубено завинаги!"
Снимка – БНР
До осми май в Пловдив продължава ежегодната изложба на съвременно изкуство "Арт позитив 2025". Тази година темата, вдъхновила произведенията е "Прозрачно". "Прозрачността като тема в изкуството предлага безкрайни възможности за изследване и изразяване" –пишат организаторите от сдружение "Изкуство днес"."Прозрачното разкрива, но и прикрива. То..
Врачанският театър отваря вратите си за една дългоочаквана премиера – "Слугините" по Жан Жьоне под режисурата на Крис Шарков. Един от провокативните гласове в съвременния български театър, който сега представя една нова интерпретация на култовата пиеса, която поставя въпросите за властта, идентичността и ритуалите на подчинението. Спектакълът е част..
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова , водеща фигура в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
Новата стихосбирка на Виргиния Захариева се нарича "Пръски" и е посветена на морето. Морето – като вдъхновение, любов, красота, възторг. Водата, вълните,..
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg