Днес е Световният ден за борба с глаукомата. За пациентите в риск, за същността на заболяването и неговата симптоматика, за иновациите в лечението – в "Нашият ден" говори д-р Лукан Мишев, офталмолог и главен изследовател на антиглаукомен имплант.
"Глаукомата е една енигма за медицината и за офталмолозите, тъй като ние най-често измерваме вътреочно налягане, а в това налягане се крият доста други неща, най-важното от което е, че то е свързано с налягането в нашата черепна кутия – това е част от мозъка и е тип неврологична симптоматика също", обяснява д-р Мишев.
По думите на офталмолога има наследственост в глаукомата. Също така всеки пациент над 40 години спада към рисковата група, в случай че очният лекар измери налягане над 20 мм в окото му. Д-р Мишев обръща внимание, че това е ориентировъчна стойност, която сама по себе си не води до диагноза. При всеки пациент има таргетно налягане – това налягане, при което не настъпват промени в зрителния нерв, затова е нужно допълнително изследване, което показва или отхвърля наличието на глаукома, пояснява гостът.
Д-р Мишев споделя и мнението си за други фактори, смятани за рискови. Според него при хората с късогледство, което също е медицинска енигма, е препоръчителна консултация с опитен глаукоматолог. Диабетът, по думите на очния лекар, е положителен фактор при глаукомата – при диабетиците очното заболяване протича по-леко, но няма научно обяснение за този факт.
"Глаукомата е диагноза на прогресията. Няма значение какво е налягането, ако зрителният нерв не се променя с годините – няма глаукома. Това го следим само и единствено със специализираната апаратура очен скенер", заявява д-р Мишев. Той допълва, че има и вродена глаукома, която педиатрите разпознават много бързо по размера на очите на новороденото. Тя също се поправя по оперативен начин. В следствие на травма също е възможно да възникне глаукома.
Офталмологът разяснява как действа заболяването: "Глаукомата е тихият убиец. Тя взема от периферията на нашето зрение и ние всъщност не разбираме, че настъпва такъв процес. Това е валидно за глаукомата с открит ъгъл, глаукомата с нормално налягане и глаукомата с ниско налягане. Има глаукома със закрит ъгъл, която протича на пристъпи. Когато има такъв пристъп, налягането е много високо, 40 мм и нагоре. Пациентът може да изпита главоболие, гадене, повръщане и срещу светлинен източник да вижда кръгове. Няма как пациентът да не го разбере, защото той ще отиде да потърси помощ от лекар, тъй като състоянието е наистина драматично."
Относно лечението, д-р Мишев казва, че то започва с поставянето на капки, които биват четири класа. Лазерният метод е втората стъпка и накрая следва хурургичната намеса. Като изследовател на глаукомните импланти, гостът заявява, че има бум в прилагането на този метод. Подходът с импланти е бъдещето на антиглаукомната терапия, според експерта.
Офталмологът обяснява, че класическата терапия, наречена трабеколектомия, с която се създава канал, през който изтича очната течност, страда от срастването на конюнктива и склерата и може да се компрометира в рамките от три до пет години.
В момента специалистите използват нов вид хирургична визуализация в офталмологията. Вместо да гледат през окуляри, офталмолозите гледат екран, където хирургичното поле става 1 кв.м. Така детайлите, които хирургът вижда, са повече и прецизността е по-голяма, по думите на д-р Мишев.
Най-новият метод в глаукомната терапия, който бележи висока успеваемост, е свързан със забавено отделяне на медицински препарат, съобщава офталмологът. Вместо да се капят капки, поставя се имплант в предна камера на окото и пациентът е освободен от това ежедневно усилие. Класически метод, който се саморегулира, пояснява гостът.
На финала на разговора д-р Мишев заявява: "На първо място, е хубаво да знаем, че глаукомата не е присъда. Когато е контролиран правилно, процесът може да бъде забавен до такава степен, че човек да си изживее дните с нужното качество на живот."
Заболяването не може да бъде спряно, но усилията са свързани с неговото максимално забавяне, а с специалистите се справят все по-успешно.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
По повод Световната седмица за превенция на глаукомата за поредна година УМБАЛ "Александровска" организира безплатни скринингови, консултативни прегледи на пациенти над 45 години. Прегледите се провеждат в очните кабинети на ДКЦ "Александровска" в делничните дни между 14 ч. и 17 ч. Направление по НЗОК не се изисква. Записването става всеки делник (13-15 ч.) на телефон: 02 92 30 295.
Повече по темата – в звуковия файл:
В рубриката "Мигранти с таланти" ви разказваме за пътя на един балетист от Виетнам до България – историята на Чан Тхе Чунг , солист на балет "Арабеск" , който открива своята втора родина у нас и любовта на своя живот – певицата Светлана Захариева . Чан е роден в Ханой и завършва военно балетно училище в родината си. През 80-те години,..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Камен Петков, Велико Търново: Бях заличен от списъка с наследници на фамилен имот чрез документ с невярно съдържание, съставен от мой родственик, който впоследствие е издействал пред нотариус нотариален акт за имота на свое име...
Неизпълнението на съдебните решения за родителски права и личните отношения дете – родител са и нтересна тема, която сама по себе си въвежда колизия. Какво точно означава да не се изпълняват съдебните решения, не са ли задължителни? Коментар в новата рубрика "Параграф семейство" на "Законът и Темида" на програма "Христо Ботев" прави Йорданка..
Повдигаме една изключително важна и актуална социална тема – вредата от употребата на вейпове сред подрастващите и влиянието им върху психическото и физическото здраве на младите хора. Според последния глобален доклад на Световната здравна организация , публикуван само преди дни, най-малко 15 милиона тийнейджъри между 13 и 15 години по..
Днес отбелязваме Световния ден на пощите . За него разговаряме с автора на единствената книга, посветена на историята на пощите и телекомуникациите у нас – г-н Цвети Пчелински. Той е автор и издател на книгата "Извори за историята на пощите и телекомуникациите по българските земи", издадена от издателството на БАН. Попитахме го защо точно на..
Днес и утре (9 и 10октомври) Университетът по архитектура, строителство и геодезия ще бъде домакин на третото издание на форума "Дни на кариерата –..
Владина Цекова е обиколила над 70 държави. Била е фотомодел, рекламен директор, продуцент на телевизионни предавания. Има стаж и като детска учителка. Но..
На 10-ти октомври, в Световния ден на психичното здраве, граждански организации, ученици и учители ще дискутират на форум "Сцена за агресията в училище" в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg