Осъзнатото е ярост след вятъра.
После идва униние.
Не сълза, а сълзите на света да изплачеш,
то е минало. То е минало.
Откъсни си последната чепка
от последното есенно грозде.
Осъзнай – всяка мозъчна клетка
има в себе си семки за посев.
Остави ги да падат от тебе.
Прибави им две капчица вино.
Оплодената мисъл е сита.
Осъзнатото е невинно.
Поетът Георги Атанасов представя новата си поeтична книга "Зелената пътека". Събитието ще се състои в Централния военен клуб на 7-и март. Автор на 14 издадени книги – осем поетични; една повест; три книги за деца и юноши и една монография за издателската дейност в България по време на Първата световна война, в новата си книга Георги Атанасов говори за разума:
"Поезията днес трябва да се бори най-вече с простащината. Жизнената среда се развива с разумното съществуване на земята. Аз си правя извод, че никога не трябва да отивам готов на място, което не познавам и не ме чака. То ще си отмъсти. Пътят винаги е присъствал в моите стихове. Това е орбитата, в която всички се въртим. Човекът съществува, защото е разумен. А основната му мисия е да работи, да създава средата, в която живее, и да усъвършенства."
Рибата и птицата също имат важен символ в новата стихосбирка "Зелената пътека". Забелязват се критика и ирония към пороците на днешното време, най-големият сред които е простащината, подчертава авторът.
Георги Атанасов е и създател и почетен председател на Сдружение "Форум Демокрит" за изучаване и популяризиране на науката и научните изследвания в България.
Негови стихове са превеждани на английски, руски, украински, турски и италиански език. Носител е на Националната награда за поезия "В полите на Витоша".
Чуйте разговора от звуковия файл.
Снимки – личен архив и Сдружение "Форум Демокрит"
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" . Негов режисьор е Любомир Колаксъзов, а драматург – Стефан Иванов. "Човекът – това чупливо чудовище" – това нещо го поставих като мото, като подзаглавие на самия спектакъл. Мисля, че това се намира в..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през 1966 г., той оставя траен отпечатък като писател, драматург, сценарист и общественик. Въпреки че ни напусна през март 2024 г., творчеството му продължава да живее и вдъхновява. Алек Попов е..
"Изток/Запад" в Националната галерия "Квадрат 500" е преди всичко провокация, бунт и тема за размисъл. Изложбата, представена по идея на Гергана Мудова, обединява творбите на двама световно известни творци – Андрей Молодкин и Сантяго Сиера. Резултатът е силно политически, директен и неудобен, поставящ под въпрос същината на демокрацията и свободата в..
За културните политики и институции през 2024 и 2025 година в студиото на "Нашият ден" разговаряме с Марина Василева , музикален мениджър, член на УС на БМА и бивш заместник-министър на културата. Василева започва с думите: "Най-големият грях на всички предходни управления, отделно от политическата турбулентност, е поставянето в конкурентна..
16 януари е обявен от ЮНЕСКО за Деня на "Бийтълс". На тази дата в далечната 1957 за първи път групата излиза на сцена в ливърпулски клуб. Талантливите млади музиканти са забелязани от Браян Епстайн, скромен собственик на магазин за плочи, който решава да стане продуцент на "Бийтълс". Останалото е история… Днешният ден не е..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg