Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Атанасов в търсене на "Зелената пътека"

Георги Атанасов
Снимка: Ангелина Грозева

Осъзнатото е ярост след вятъра.
После идва униние.
Не сълза, а сълзите на света да изплачеш,
то е минало. То е минало.
Откъсни си последната чепка
от последното есенно грозде.
Осъзнай – всяка мозъчна клетка
има в себе си семки за посев.
Остави ги да падат от тебе.
Прибави им две капчица вино.
Оплодената мисъл е сита.
Осъзнатото е невинно.

Поетът Георги Атанасов представя новата си поeтична книга "Зелената пътека". Събитието ще се състои в Централния военен клуб на 7-и март. Автор на 14 издадени книги – осем поетични; една повест; три книги за деца и юноши и една монография за издателската дейност в България по време на Първата световна война, в новата си книга Георги Атанасов говори за разума:

Георги Атанасов и Ангелина Грозева"Поезията днес трябва да се бори най-вече с простащината. Жизнената среда се развива с разумното съществуване на земята. Аз си правя извод, че никога не трябва да отивам готов на място, което не познавам и не ме чака. То ще си отмъсти. Пътят винаги е присъствал в моите стихове. Това е орбитата, в която всички се въртим. Човекът съществува, защото е разумен. А основната му мисия е да работи, да създава средата, в която живее, и да усъвършенства."

Рибата и птицата също имат важен символ в новата стихосбирка "Зелената пътека". Забелязват се критика и ирония към пороците на днешното време, най-големият сред които е простащината, подчертава авторът.

Георги Атанасов е и създател и почетен председател на Сдружение "Форум Демокрит" за изучаване и популяризиране на науката и научните изследвания в България.

Негови стихове са превеждани на английски, руски, украински, турски и италиански език. Носител е на Националната награда за поезия "В полите на Витоша".

Чуйте разговора от звуковия файл.

Снимки – личен архив и Сдружение "Форум Демокрит"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пметник на Левски в Карлово

Ден на Васил Левски и празник на град Карлово

"Нашият ден" пренася своите слушатели в Карлово – родното място на Васил Левски – където с празнични инициативи ще бъде отбелязан 18 юли. Повече за честването на годишнината от рождението на Апостола разказва историкът Дора Чаушева , директор на Национален музей "Васил Левски". Чаушева изразява своята радост от това, че все повече места в..

публикувано на 18.07.25 в 09:58
Българска история

Неразказани истории и последни открития за Апостола на свободата

По повод 188 години от рождението на Васил Левски в "Нашият ден" разговаряме с историка Иван Кънчев , автор на сайта "Българска история" – за неразказаните истории за Апостола на свободата и последните открития, които допълват дълбокия образ на националния ни герой. Кънчев изтъква, че призванието на историците е да защитават историята дори..

публикувано на 18.07.25 в 09:23

В Перник честват 188 години от рождението на Васил Левски

В Перник отбелязват рождението на Васил Левски. Пред паметника на Апостола ще се състои церемония, за която разказва ПР на Община Перник Адриан Скримов пред редактора Таня Любенова – чуйте! 

публикувано на 18.07.25 в 09:10
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41