Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живот, отдаден на знанието

В памет на проф. Ивайло Знеполски

Проф. Ивайло Знеполски
Снимка: БГНЕС

Кинознание, културология, семиотика, история на близкото минало, теория и практики на тоталитаризма, анализ и описание на медиите, същност и проявления на комунизма и на скритите и явни съпротиви срещу него, сборници с разкази от житие-битието на обикновения човек… Още много може да се изрежда, за да се опише един живот, отдаден на науката и на хуманитарното знание – животът на проф. Ивайло Знеполски.

Учен със световно реноме, благодарение на когото в България пристигнаха имена от ранга на Умберто Еко, Райнхарт Козелек, Жак Дерида, Пол Рикьор, Пиер Нора, Даниел Даян… Изобщо фигура на интелекта, с чиято кончина българската хуманитаристика изгуби един от най-значимите си умове.

Но делото му живее и за да разберем как, разговаряме в "Премълчаната история" с проф. Боян Знеполски, проф. Владимир Градев, доц. Георги Лозанов – и тримата от СУ "Св. Климент Охридски", и Димитър Щ. Димов от Института за изследване на близкото минало.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българската кирилометодиевистика във времето на технологиите

Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..

публикувано на 20.05.25 в 10:15

Природно земеделие – епизод 1: Биодинамично земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..

публикувано на 19.05.25 в 15:10
д-р Антонина Кардашева

Емоционалната интелигентност се унаследява и трябва да се изучава

Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и способността да изпитваш съпричастност и грижа към чувствата и емоциите на другите. Основните качества, които притежава един емоционално интелигентен човек, са: самосъзнание, самоуправление, мотивация,..

публикувано на 19.05.25 в 10:10

Проф. Кристалина Стойкова: Процесите на планетата Земя са циклични

С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна самоорганизираща се и самоконтролираща се жива система. Ние си мислим, че Земята е мъртва, но тя е жива система и ако погледнете в сайтовете на големите сеизмологични агенции, ще намерите доказателство за..

публикувано на 18.05.25 в 10:00

Йорданка Благоева на 78 изкачи Рейнбоу маунтийн в Перу

Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха..

публикувано на 17.05.25 в 16:45