Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба в Чешкия център София – как Антонин Дворжак се озова на Луната?

Снимка: Чешки център

Чешкият център в София откри изложба с комикси, озаглавена "Антонин Дворжак – неговата музика и живот в картинки". В нея по нетрадиционен начин чешката илюстраторка Рената Фучикова запознава зрителите с живота и творчеството на известния композитор Антонин Дворжак. Проектът съдържа илюстрации на най-известните произведения на музиканта – "Славянски танци", "Te Deum", "Русалка" и "Из новия свят". Освен в София, изложбата ще може да бъде видяна и в няколко други български града. Д-р Радка Рубилина, директорът на Чешкия център, разказва в "Нашият ден" повече за изложбата.

Рубилина споделя, че художничката Фучикова е свързана с България още преди изложбата. Тя е преподавател в Аакадемията по изящни изкуства в Пилзен, която поддържа топла връзка с Художествената академия в София. Комиксът, умелото "художествено съкращение" са част от авторския почерк на чешката илюстраторка, с който тя си спечелва редица награди в родината и в чужбина.

"Не се учудвайте, когато дойдете и видите на изложбата за един композитор, живял през XVIII и XIX век, че има илюстрации с космонавт, който е на Луната, в космоса. Симфонията на Дворжак "Из новия свят" е първото произведение, което пускат американските космонавти, стъпвайки на Луната.", подсказва Радка Рубилина. 

Директорът на центъра допълва, че тази година на фокус ще бъде чешката класическа музика, показана чрез различни жанрове. Покрай изложбата предстои и концерт с произведенията на Дворжак. За най-малката публика е предвиден уъркшоп, който ще я запозане с горските същества, които обитават произведенията на музиканта. Още едно съпътстващо събитие ще бъде лекция, в която директорът на музея "Антонин Дворжек" ще разкрие връзката между творчеството на композитора и България.

Изложбата ще се премести в Балчик, Шабла, Шумен и може би в Пловдив, съобщава Рубилина. Тя акцентира, че събитието е част от по-всеобхватна програма, свързана с честването на 75-годичнината на Чешкия център в София. Именно тази дълбока свързаност между чешката и българската култура ще бъде отпразнувана в поредица от интересни събития.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 



По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15
Правдолюб Иванов, Изложба „Истината за истината“

Изкуство при влошено време

Всяко време има своето съвременно изкуство. Това е сякаш самоочевидна истина, върху която не се замисляме. А може би трябва. Често чувам, че нашето днешно съвременно изкуство е неразбираемо, че не е ясно какво е искал да каже авторът, а друго си е класиката, която виждаме в музеите. И също толкова често ми се е искало да попитам дали наистина..

публикувано на 07.04.25 в 13:05