Градската художествена галерия "Борис Георгиев" – Варна представя мащабна изложба живопис на 60 женски образа от своя фонд – произведения на знакови автори, определящи най-плодотворните периоди на българското изкуство. В "Артефир" Доротея Павлова, директорът на галерията, говори за експозицията, озаглавена "Тя", и разкрива някои от акцентите в нея.
Изложбата е експонирана хронологично – така зрителят може да се запознае с динамиката и промените в българското изобразително изкуство през образа на жената в него. Най-ранното включено произведение е на Мърквичка, който използва реалистичен, класически подход, но извежда портрета от наложената статичност, обяснява Павлова. Пътешествието в историята на изкуството завършва с картина на варненска художничка от 90-те години.
Вера Недкова и Вера Лукова са две ярки представителки на живописта през 30-те години на ХХ век, чието творчество е застъпено в изложбата.
Художничките Маргарита Денева и Дария Васиянска, от своя страна, са примери за културата на България през 60-те години на ХХ век. Принципите на артистичната свобода над нормативната естетика са водещи в тяхното творчество.
Разбира се, виртуозът на женския образ, Владимир Димитров – Майстора заема достойно място в изложбата с три картини. Борис Георгиев, патронът на галерията, учил при Рьорих и в Мюнхен, е представен с портрет на неговата майка.
Ярките примери на българското портретно изкуство могат да бъдат описани, но най-добре е да бъдат видени – до 26 март в Градската художествена галерия във Варна.
Увлекателен разказ за част от художниците и женските портрети, включени в експозицията, можете да чуете в звуковия файл:
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg