Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивски гимназисти се отличиха по време на европейски форум

Европа. Франция. Страсбург. Огромната пленарна зала на Европейския парламент – мястото, където думите се превръщат във вълни от промени, а идеите са пътищата към един различен свят на политически реформи и културни преобразования. В този свят едни български ученици блеснаха сред връстниците си на европейската сцена.

"Нашият ден" запознава своите слушатели с учениците от Езикова гимназия "Иван Вазов", град Пловдив – представители на една нова епоха. Те впечатлиха не само заместник-председателя на Европейския парламент Мартин Хойсик, но и свои връстници от цяла Европа с изключителната си ангажираност и познания по чужди езици. По време на заседание на програмата "Евроскола" ученическата делегация от Пловдив не просто присъстваше на този форум, тя го оформяше с всяка изречена дума.

През 1990 година, се ражда програмата "Евроскола", която предлага на хиляди ученици от средните училища възможността да загърбят теорията и да се потопят в практическата работа на Европейския парламент. Програмата в Страсбург обединява ученици над 14-годишна възраст от 27-те държави членки на Европейския съюз, както и от страни кандидатки и Великобритания. В този динамичен форум учениците се впускат в ролята на членове на Европейския парламент, където дават своите мнения, преговарят, изменят и гласуват относно важни европейски въпроси. Извън стените на класните стаи учениците имат възможност да се запознаят със сложната мрежа от европейски институции, да обсъдят идеите на демокрацията и основните права, както и да изразят своите виждания по въпроси, които засягат бъдещето на Европейския съюз.

Гимназистите от "Евроклуба", водени от своите учители Анелия Митева и Ивилина Генова, месеци преди заседанието бяха приготвили множество материали. В пленарната зала те се срещнаха със заместник-председателя на Европейския парламент Мартин Хойсик, на когото имаха възможността директно да задават остри въпроси.

Идеята на българските гимназисти относно бъдещето на Европа във връзка с климатичните промени бе гласувана и отличена на първо място като най-важна, за да бъде представена пред заместник-председателя на парламента. Европейските ценности, равенството между половете и предстоящите европейски избори също станаха акцент в обсъждането на учениците. 

Първите впечатления на пловдивските гимназисти в репортаж от мястото на събитието – чуйте в звуковия файл: 

Снимки – Божидар Александров, БНР

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05