Европа. Франция. Страсбург. Огромната пленарна зала на Европейския парламент – мястото, където думите се превръщат във вълни от промени, а идеите са пътищата към един различен свят на политически реформи и културни преобразования. В този свят едни български ученици блеснаха сред връстниците си на европейската сцена.
"Нашият ден" запознава своите слушатели с учениците от Езикова гимназия "Иван Вазов", град Пловдив – представители на една нова епоха. Те впечатлиха не само заместник-председателя на Европейския парламент Мартин Хойсик, но и свои връстници от цяла Европа с изключителната си ангажираност и познания по чужди езици. По време на заседание на програмата "Евроскола" ученическата делегация от Пловдив не просто присъстваше на този форум, тя го оформяше с всяка изречена дума.
През 1990 година, се ражда програмата "Евроскола", която предлага на хиляди ученици от средните училища възможността да загърбят теорията и да се потопят в практическата работа на Европейския парламент. Програмата в Страсбург обединява ученици над 14-годишна възраст от 27-те държави членки на Европейския съюз, както и от страни кандидатки и Великобритания. В този динамичен форум учениците се впускат в ролята на членове на Европейския парламент, където дават своите мнения, преговарят, изменят и гласуват относно важни европейски въпроси. Извън стените на класните стаи учениците имат възможност да се запознаят със сложната мрежа от европейски институции, да обсъдят идеите на демокрацията и основните права, както и да изразят своите виждания по въпроси, които засягат бъдещето на Европейския съюз.
Гимназистите от "Евроклуба", водени от своите учители Анелия Митева и Ивилина Генова, месеци преди заседанието бяха приготвили множество материали. В пленарната зала те се срещнаха със заместник-председателя на Европейския парламент Мартин Хойсик, на когото имаха възможността директно да задават остри въпроси.
Идеята на българските гимназисти относно бъдещето на Европа във връзка с климатичните промени бе гласувана и отличена на първо място като най-важна, за да бъде представена пред заместник-председателя на парламента. Европейските ценности, равенството между половете и предстоящите европейски избори също станаха акцент в обсъждането на учениците.
Първите впечатления на пловдивските гимназисти в репортаж от мястото на събитието – чуйте в звуковия файл:
Снимки – Божидар Александров, БНР
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg