Отделение по кардиохирургия бе открито в Университетската болница "Медика" в Русе. Идеята за създаване на кардиохирургично отделение в Русе, нито е нова, нито революционна, но за нейното осъществяване трябваха не само желание, но и много усилия. От края на февруари залите в болница "Медика" са оборудвани с най-съвременна техника и постепенно отделението започна дейността си с обучени лекари, медицински сестри и санитари.
"Създаването на каридохирургичното отделение е нормалното развитие. От 15 години, от 2007 г. развиваме, първи в региона, инвазивната кардиология. И в момента “Медика“ и нейните структури са на първо място като брой лекувани болни с методите на инвазивна кардиология в България. Така събрахме смелостта и възможностите да създадем условията за започваме на кардиохирургична дейност“, това каза проф. Кирил Панайотов, управител на болница “Медика“ и представи екипа, на който залага в това начинание.
С инвестиция от най-съвременна оперативна техника и високо квалифицирани специалисти болница "Медика" постави Русе на кардиохирургичната карта на страната. Новата дейност е естествено продължение на инвазивната кардиология, в която болничният екип има вече 15-годишен опит.
Началник на отделението е д-р Георги Игнатов, а реанимацията ще се ръководи от д-р Жулиен Димитров – и двамата доскоро част от екипа на болница "Лозенец" в София.
В Русе ще се правят всички типове сърдечни операции на възрастни пациенти – планова и спешна хирургия за заболявания на сърдечните клапи, аневризма, дисекация на аортата, коронарна артериална болест, аритмии, сърдечна недостатъчност, вродени пороци и дори пулмонална хипертония.
Чуйте репортажа в звуковия файл.
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..
На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..
"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg