Отделение по кардиохирургия бе открито в Университетската болница "Медика" в Русе. Идеята за създаване на кардиохирургично отделение в Русе, нито е нова, нито революционна, но за нейното осъществяване трябваха не само желание, но и много усилия. От края на февруари залите в болница "Медика" са оборудвани с най-съвременна техника и постепенно отделението започна дейността си с обучени лекари, медицински сестри и санитари.
"Създаването на каридохирургичното отделение е нормалното развитие. От 15 години, от 2007 г. развиваме, първи в региона, инвазивната кардиология. И в момента “Медика“ и нейните структури са на първо място като брой лекувани болни с методите на инвазивна кардиология в България. Така събрахме смелостта и възможностите да създадем условията за започваме на кардиохирургична дейност“, това каза проф. Кирил Панайотов, управител на болница “Медика“ и представи екипа, на който залага в това начинание.
С инвестиция от най-съвременна оперативна техника и високо квалифицирани специалисти болница "Медика" постави Русе на кардиохирургичната карта на страната. Новата дейност е естествено продължение на инвазивната кардиология, в която болничният екип има вече 15-годишен опит.
Началник на отделението е д-р Георги Игнатов, а реанимацията ще се ръководи от д-р Жулиен Димитров – и двамата доскоро част от екипа на болница "Лозенец" в София.
В Русе ще се правят всички типове сърдечни операции на възрастни пациенти – планова и спешна хирургия за заболявания на сърдечните клапи, аневризма, дисекация на аортата, коронарна артериална болест, аритмии, сърдечна недостатъчност, вродени пороци и дори пулмонална хипертония.
Чуйте репортажа в звуковия файл.
Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..
На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..
Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..
В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg