Соумяшри Павар, една от най-изявените танцьорки и хореограф на класически индийски танц-театър, пристигна за първи път в София. От 13 до 17 март тя ще проведе уъркшоп, посветен на класическия индийски танц-театър. Заниманията са в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала", а организатор е фондация „Ден Гри“.
Уъркшопът, предназначен за танцьори, актьори и хореографи, е посветен на "Бхаратанатям" и "Кучипуди" – два от осемте стила на класическия индийски танц-театър, които са запазени отпреди пет хиляди години и са едни от най-популярните стилове в Индия. Изпълнявали са се главно от жени и мъже брахмини, като чрез драмата на танца пресъздават древни истории и се смятат за най-висша форма на ведически ритуал.
Участниците ще се запознаят с уникални танцови техники, в които краката поддържат ритъма, ръцете разказват историята чрез жестови език (мудри), а лицето изразява емоциите.
"Много харесвам метафората за индийската класическа танцьорка като първия мултимедиен текст. Класическата индийска танцьорка изразява едновременно дума, звук и образ – докато танцува, тя непрестанно свързва стъпките, мудрите и изражението си, като че проявявайки игривостта на човешката природа", казва режисьорката Елена Панайотова, председател на фондация "Ден Гра".
Творческото ателие ще завърши на 17 март с представяне пред публика на кратка хореографска пиеса "Навараса", както и със солово изпълнение на Соумяшри Павар. Входът за представлението е свободен.
Соумяшри Павар (Ph.D) е Bharata Natyam & Kuchipudi танцьор, учител, хореограф и изследовател с над двайсет и пет годишен опит. Тя специализира при едни от най-утвърдените майстори на индийски класически танц в университети в Мумбай. Водещ преподавател в Университета по Драма в Аурангабад. Директор на изследователския институт по класически индийски танц "Девмудра" в Аурангабад. Има множество участия като танцьор и изследовател в престижни танцови фестивали и симпозиуми в Индия и Европа. Член е на Международния танцов съвет, ЮНЕСКО в Париж и член на Световния културен форум на Индия (IWCF) в Делхи.
Снимки – Регионален център за съвременно изкуство "Топлоцентрала"
В епизод 613 "Трамвай по желание" прави радиопремиера на пълнометражния документален филм "Потопът и вкаменената гора", с режисьор Еленко Касалийски и по сценарий на Маргарита Бойчева. "Потопът и вкаменената гора" е филм за уникалния в световен мащаб природен феномен Вкаменената гора, който се намира на дъното на Черно море. Това е филм за..
Книгата на Николай Аретов "Преводната белетристика от първата половина на ХІХ век. Развитие, връзки с оригиналната книжнина, проблеми на рецепцията" разглежда изчерпателно преводните творби в периода от възникването на новата българска литература до Кримската война (1854-1856). Авторът се спира върху развитието на "повествователната техника,..
Драматичният театър "Стефан Киров" - Сливен гостува в София с най-новия си спектакъл – "Боряна". Постановката по пиесата на Йордан Йовков е дело на Петър Денчев. Ролята на Боряна изпълнява актрисата Мария Манолова. "Темата за избора присъства много силно в пиесата, но тя присъства и днес - ние не си даваме сметка, че нашият избор има..
Валери Чакалов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков и Стефан Божков откриха снощи обща изложба с най-новите си творби, създадени в последните години. Валери Чакалов работи в областта на графиката, живописта и неконвенционалното изкуство. Красимир Карабаджаков "притежава изключително освободено образно мислене, а експресионистичните му картини..
На 28 ноември 2025 г. Сатиричният театър "Алеко Константинов" ще представи премиерата на комедията "Примадони" от Кен Лудвиг – една от най-енергичните и забавни пиеси на съвременната американска сцена. Постановката е на режисьора Калин Сърменов, който среща зрителите с остроумния свят на Лудвиг, изпълнен с обърквания, маскировки, влюбени герои..