Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова детска книга на Виктор Самуилов

4
Снимка: janet45.com

Виктор Самуилов е любим автор на децата. Те разпознават в стихотворенията му обичта и топлотата, която се излъчва от тях. Помнят се лесно, защото са изчистени от излишни думи, а езикът е звучен и мелодичен. Случките в тях са близки на детския свят, част са от всекидневието.

В тази поезия има мъдрост, но няма назидателност и поучения с размахан пръст, а приятелски, добросърдечен хумор, който отваря детските сърца, развихря въображението. Виртуозен в словото, в игрите с думи, поетът с лекота постига най-трудното – да накара през смях малките сами да стигнат до напътствието, до съвета и така неусетно да пораснат.


Рисунките в "Това на нищо не прилича" са на Невена Ангелова. Те също са толкова закачливи и забавни, колкото поезията на Виктор Самуилов и в книгата се е получил чудесен синхрон между поет и художник. А сега сменете думата "дете" в предните изречения с "възрастен", защото стихотворенията в "Това на нищо не прилича" са и за големи, за пораснали деца. Приятно четене!

Снимки: ИК "Жанет"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ясен Атанасов е Хамлет и на "Варненско лято" 2025

33-тият Международен театрален фестивал "Варненско лято" отново изправи зрителите пред вечния въпрос "Да бъдеш или да не бъдеш?". Емблемата на ренесансовата трагедия и изобщо на трагедийното творчество – Шекспировият "Хамлет", продукцията на Театър "България армия" с режисьор Стоян Радев – постави началото на фестивала и се игра в две последователни..

публикувано на 05.06.25 в 16:13

Излязоха в общ сборник седем поеми на Илко Димитров

"Седем поеми" на Илко Димитров събира знакови творби на поета, когото познаваме освен като прекрасен поет, и като юрист, общественик, бивш политик. Автор е на 17 книги и носител на Годишната награда на Сдружение на българските писатели за поемата си "Паркът", която присъства и в този сборник. Десет години по-късно през 2009 година получава..

публикувано на 05.06.25 в 15:55
Иван Мудов, Сертификат за автентичност, 2015 – дарение от Илинка Чергарова

Колекционирането като мисия

Представянето на български произведения в наши и чуждестранни колекции е много важна тема, която обаче сякаш рядко достига до вниманието на обществото. Възприема се като лична работа на художниците и колекционерите – и в основата си е точно така. Но убягва нейната значимост за обществото, за неговата култура и представянето ѝ у нас и по света. Целият..

публикувано на 05.06.25 в 12:35

Изкуството на Япония и Китай през очите на българските художници в изложба на СГХГ

Как изкуството на Китай и Япония влияе на българските художници, като проследява развитието на познанието за двете далекоизточни страни, започнало от печатните издания, излизали на български език в столицата на Османската империя – за това разказва изложбата, подредена в СГХГ. Експозицията ще остане в СГХГ до края на август, а неин куратор е..

публикувано на 05.06.25 в 12:05

Българското училище "Златен век" в Нюрнберг – един от островите на нашата култура

Редакторът Юлия Владимирова разказва в "Нашият ден" за срещите си с българската общност в Мюнхен. По време на своето посещение в Германия тя става свидетел на това как българските неделни училища от Бавария и Баден-Вюртенберг честват заедно 24 май – неподправено, с любов към езика, историята и културата на страната ни. Чуйте разговор на Юлия..

публикувано на 05.06.25 в 11:53