Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тихи книги: изложба с най-добрите образци в УКИ

10
Снимка: Беатрис Бочева

Унгарският културен институт (УКИ) в София представя изложбата "Тихи книги" с най-добрите чуждестранни и унгарски книги с картинки без текст. Това са образци на един от най-младите жанрове на книжната илюстрация. На английски с израза silent book, или тиха книга, се обозначават книгите, които представят една свързана история без писан текст. Наименованието насочва към липсата на текст за четене, макар да знаем, че историите, развиващи се чрез езика на картинките също не подминават думите, защото и те могат да бъдат разказани – както на глас, така и наум, в еднаква степен. Тези истории могат да бъдат добре познати разкази, като приказките на братя Грим, а могат да бъдат и авторски, измислени от художника. Жанрът не е обвързан с възраст, може да се отнася за малки деца, но може да разказва сложни истории и на възрастните.


Именно поради своята многопластовост тихите книги представляват комплексна задача за илюстратора, в която той държи в ръцете си целия наратив. Единствено чрез инструментариума на изобразителното изкуство трябва да бъдат предадени времеви и пространствени промени, нюансирани емоционални състояния, междуличностни отношения или дори абстрактни образни метафори.


Изложбата представя илюстрации от едни от най-ценните издания в този жанр като книги и като произведения на изобразителното изкуство. Към първите спадат издаваните по цял свят тихи книги на егерската библиотека "Шандор Броди", преотстъпени от там специално за изложбата. Ще могат да бъдат видени и най-добрите произведения в категорията "Тиха книга" от Фестивала на илюстрациите в Будапеща.


Куратори: Емеше Ревес, изкуствовед, Ерика Пауер, библиотекар в отдел за "Детски книги", Жужана Блашке, арт мениджър.

В изложбата участват: Тюнде Андраш, Агнеш Бертоти, Борока Чиби, Естер Година, Александра Грела, Юли Яшди, Тибор Карпати, Юли Литкеи, Габриела Макулт, Мариан Мараи, Кристина Марош, Кинга Рофус, Бори Руткаи, Фани Шипош, Даниел Синваи, Атила Щарк.

Превод: Нели Димова
Снимки: Беатрис Бочева

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Очакваме наградите "Васил Гендов" с безплатни прожекции

Две седмици български филми в Дома на киното, и то напълно безплатно, предлага третото издание на Националния фестивал на българското кино. До 13 май в целодневна програма ще бъдат показани всички най-добри постижения от изминалата година във всяка една област на седмото изкуство. Общо 90 филма, колкото и са и годините, които Съюзът на българските..

публикувано на 02.05.24 в 18:05

Филмът "Зелена граница" на Агнешка Холанд вече е по кината

Филмът на трикратно номинираната за "Оскар" Агнешка Холанд "Зелена граница" е отличен с няколко награди, сред които специалната награда на журито от Венеция '23 и е с номинация за "Златен лъв".  Тридесет години след "Европа, Европа", новият ѝ филм разказва за реален случай. В така наречената "зелена граница" – гориста и блатиста местност между..

публикувано на 02.05.24 в 18:00

Изложба на дипломанти на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа"

Представителна изложба на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа" показва избрани творби от пълния цикъл на специализирано художествено образование на учениците от 8 до 12 клас в изложбени зали "Рафаел Михайлов" във Велико Търново.  Представени са трите специалности – "Художествена дърворезба", "Интериорен дизайн" и..

публикувано на 02.05.24 в 15:00

Венеция – свободен център на световната култура

Преди броени дни Венеция се превърна в първия град, който наложи туристическа такса за посетителите, които не идват, за да нощуват там.  Художникът Стефан Попдимитров , който редакторът на "Нашият ден" Василена Мирчева  срещна по време на Венецианското биенале, споделя своето усещане за Венеция като център на световната култура ...

публикувано на 02.05.24 в 11:32
Гери Турийска

"Пощенска кутия за приказки" – какво предстои?

Литературният проект "Пощенска кутия за приказки" вече над десет години скъсява дистанцията между текст и публика в сферата на ситуационната литература – където през хумора авторите и читателите се свързват със сегашния момент и настоящата реалност. Гост в "Нашият ден" е Гергана Турийска – поетеса, текстописец, създателка на "Пощенска..

публикувано на 02.05.24 в 09:05