През месец март празнуваме френския език и френскоезичните култури както в България, така и на петте континента. Тази 2024 година е белязана от две големи международни събития, които ще предоставят много възможности за честване на френския език. Това са Олимпийските и Параолимпийските игри в Париж, както и XIX Среща на върха на Франкофонията във Вилер-Котре и Париж на 4-5 октомври на тема "Да създаваме, внедряваме и предприемаме на френски език".
През целия месец март Френският институт в България предлага богата и разнообразна програма в партньорство с различни българки и чуждестранни институции, образователни и неправителствени организации.
Френският институт обединява усилията си с учителите по и на френски език, които допринасят за жизнеността на Франкофонията чрез творчески и празнични дейности, представящи богатството и разнообразието на френския език, провеждани с техните ученици и студенти в цялата страна.
Културни и музикални събития, прожекции на филми на френски език и специална поредица "Кино за ученици“, творчески ателиета, конкурси, изложби, караоке, литература, четене, творческо писане, театър на френски език, "Grand Quiz de la francophonie“, Европейска асамблея на гимназистите франкофони, събития в рамките на Олимпийската и Параолимпийската седмица, дебати за спорта, срещи със спортисти, ателиета по хип-хоп и съвременни танци.
На 20 март започва и кампанията "Continuons en français – да следваме на френски в България" за популяризиране на възможностите за следване на френски език в български университети. Организатори са Националното бюро на университетската агенция по франкофонията в България и Асоциацията на преподавателите по и на френски език. Партньори на кампанията са Министерството на външните работи, Министерството на образованието и науката, Френско-българската търговска и индустриална камара и др. Кампанията предвижда университетите у нас, които предлагат франкофонски програми, Университетската агенция по франкофония, представители на институциите и бизнеса да осъществяват до края на май 2024 г. срещи с ученици, които изучават френски език.
В звуковия файл можете да чуете разговора с Клодия Калво, аташе по сътрудничеството в областта на образованието към Френския културен институт, документален запис от откриването на кампанията "Continuons en français – да следваме на френски в България" в Девета френска езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин", както и анкета с ученици от Френската гимназия в София.
Програма за Месеца на Франкофонията 2024
Превод в ефир: Здрава Стоева.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – Френски институт България
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg