През месец март празнуваме френския език и френскоезичните култури както в България, така и на петте континента. Тази 2024 година е белязана от две големи международни събития, които ще предоставят много възможности за честване на френския език. Това са Олимпийските и Параолимпийските игри в Париж, както и XIX Среща на върха на Франкофонията във Вилер-Котре и Париж на 4-5 октомври на тема "Да създаваме, внедряваме и предприемаме на френски език".
През целия месец март Френският институт в България предлага богата и разнообразна програма в партньорство с различни българки и чуждестранни институции, образователни и неправителствени организации.
Френският институт обединява усилията си с учителите по и на френски език, които допринасят за жизнеността на Франкофонията чрез творчески и празнични дейности, представящи богатството и разнообразието на френския език, провеждани с техните ученици и студенти в цялата страна.
Културни и музикални събития, прожекции на филми на френски език и специална поредица "Кино за ученици“, творчески ателиета, конкурси, изложби, караоке, литература, четене, творческо писане, театър на френски език, "Grand Quiz de la francophonie“, Европейска асамблея на гимназистите франкофони, събития в рамките на Олимпийската и Параолимпийската седмица, дебати за спорта, срещи със спортисти, ателиета по хип-хоп и съвременни танци.
На 20 март започва и кампанията "Continuons en français – да следваме на френски в България" за популяризиране на възможностите за следване на френски език в български университети. Организатори са Националното бюро на университетската агенция по франкофонията в България и Асоциацията на преподавателите по и на френски език. Партньори на кампанията са Министерството на външните работи, Министерството на образованието и науката, Френско-българската търговска и индустриална камара и др. Кампанията предвижда университетите у нас, които предлагат франкофонски програми, Университетската агенция по франкофония, представители на институциите и бизнеса да осъществяват до края на май 2024 г. срещи с ученици, които изучават френски език.
В звуковия файл можете да чуете разговора с Клодия Калво, аташе по сътрудничеството в областта на образованието към Френския културен институт, документален запис от откриването на кампанията "Continuons en français – да следваме на френски в България" в Девета френска езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин", както и анкета с ученици от Френската гимназия в София.
Програма за Месеца на Франкофонията 2024
Превод в ефир: Здрава Стоева.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – Френски институт България
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg