Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чудомировите празници в Казанлък започват

Снимка: Kazanlak.com

"Най-празният ден от нашите дни е оня, в който не сме се смели нито веднъж." – Чудомир

Днес се навършват 133 години от рождението на Димитър Чорбаджийски, по-известен като Чудомир. Роден в село Турия, област Стара Загора, Димитър завършва Държавното художествено училище в София, а след това специализира в Париж. Творческия си път Чудомир започва като карикатурист, а наследството, което оставя след себе си, е обичано и ценено до ден-днешен.

Започват Чудомировите празници в град Казанлък, посветени на живота и творчеството на хумориста. Те ще продължат с богата програма до Деня на хумора и шегата – 1 април. Директорът на литературно-художествения музей "Чудомир" Добрина Матова разказва в "Нашият ден" за предстоящите събития – едно от тях е връчването на литературната награда "Чудомир".

Жителите и гостите на Казанлък ще могат да се насладят на цели 29 събития в рамките на 8-те празнични дни. По думите на Матова програмата е разнообразна, направена с много любов с общите усилия на Музея и Община Казанлък.

"Чудомир става все по-модерен и по-игран", заявява организаторът и изрежда спектаклите по текстове на хумориста, които ще бъдат част от театралната програма на празника – "Министрите идат" на Драматичен театър "Невена Коканова" в Ямбол, "Провинциални истории", моноспектакълът на Мариус Куркински "Нашенец", "Провинциалисти" на Самодеен театър "Пейо Яворов" в град Сандански и постановката "За чудо и мир" на театър при НБУ. Изброените спектакли, заедно с други постановки, ще се борят за наградата "Комедиен хит на сезона".

Матова съобщава, че предстоят и изкушаващи литературни представяния на заглавията "Светулки зад решетките" (Мира Добрева), "Когато големите станат малки" (Алберт Бенбасат), "Несвършващо време" (Петър Стоянович) и книгата на Георги Тошев, посветена на Татяна Лолова, заедно с филма "Последният спектакъл". Младият автор Боян Боев също ще представи своето нашумяло творчество.

Класически концерти, включващи творби на Брамс и Шуман в изпълнение на световно изявени музиканти, са още един акцент в програмата, споделя Матова.  

Изложбата "Нашенци" ще представи творбите, подбрани от Чудомир за неговата последна изложба. По повод 130-годишнината от рождението на Мара Чорбаджийска е организирана изложба, проследяваща нейния творчески път. Проф. Марин Добрев ще изнесе публична лекция за живота и творчеството на съпругата на Чудомир.

Най-важното събитие в днешната програма е връчването на наградата "Чудомир" за къс хумористичен разказ. Това е най-старият литературен конкурс у нас, който се провежда вече за 55-и път. Матова съобщава и името на новия лауреат – Калин Василев.

"Една лъжа може да обиколи света, докато истината си връзва обувките" – Чудомир 

"Да пазим паметта на нашите творци, историята, защото народ, който няма история, няма и бъдеще", призовава Добрина Матова и кани слушателите да станат част от Чудомировите празници в Казанлък. 

Повече по те,мата чуйте в звуковия файл:
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47

Академията в Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00