Последната група български полярници се завръща в сряда, 27 март, в 15.35 часа, нa Tерминал 2 на Летище София, с полет AZ520 нa ITA AIRWAYS от Рим.
Това са заместник директорът на Националния център за полярни изследвания Драгомир Матеев, Командирът на Българската антарктическа база "Св. Кл. Охридски" по време на експедицията Камен Недков, лодководачът и полеви асистент Елка Василева и строителите на лабораторния блок Кирил Жечев, Николай Иванов, Тодор Тодоров, Валентин Александров и Дамян Морандов.
Българска база на остров Ливингстън в Антарктида е успешна подготвена за настъпващата полярна зима, а всички научни проекти са успешни и очакваме скоро да станат известни резултатите от тях.
Освен екипажът на Научно-изследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421), който е неразделна част от експедицията, в 32-та Национална антарктическа експедиция взеха участие 50 души, сред които един шотландски, един турски, двама португалски и 22 български учени, двама лекари и шестима журналисти.
Големият успех на експедицията, заедно с осъществяването на множество научни проекти, е завършването на строежа на новия модерен лабораторен блок.
Окончателно 32-та Национална антарктическа експедиция приключва със завръщането на НИК 421, който се очаква да акостира на пристанище Варна на 3април 2024.
Чуйте интервю с проф. д-р Христо Пимпирев, директор на Българския антарктически институт и ръководител на българските полярни експедиции – за някои от научните проекти, по които учените работиха през настоящия полярен сезон.
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg