Последната група български полярници се завръща в сряда, 27 март, в 15.35 часа, нa Tерминал 2 на Летище София, с полет AZ520 нa ITA AIRWAYS от Рим.
Това са заместник директорът на Националния център за полярни изследвания Драгомир Матеев, Командирът на Българската антарктическа база "Св. Кл. Охридски" по време на експедицията Камен Недков, лодководачът и полеви асистент Елка Василева и строителите на лабораторния блок Кирил Жечев, Николай Иванов, Тодор Тодоров, Валентин Александров и Дамян Морандов.
Българска база на остров Ливингстън в Антарктида е успешна подготвена за настъпващата полярна зима, а всички научни проекти са успешни и очакваме скоро да станат известни резултатите от тях.
Освен екипажът на Научно-изследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421), който е неразделна част от експедицията, в 32-та Национална антарктическа експедиция взеха участие 50 души, сред които един шотландски, един турски, двама португалски и 22 български учени, двама лекари и шестима журналисти.
Големият успех на експедицията, заедно с осъществяването на множество научни проекти, е завършването на строежа на новия модерен лабораторен блок.
Окончателно 32-та Национална антарктическа експедиция приключва със завръщането на НИК 421, който се очаква да акостира на пристанище Варна на 3април 2024.
Чуйте интервю с проф. д-р Христо Пимпирев, директор на Българския антарктически институт и ръководител на българските полярни експедиции – за някои от научните проекти, по които учените работиха през настоящия полярен сезон.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg