Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Завърши 32-рата национална антарктическа експедиция

Снимка: ФС на Български антарктически институт

Последната група български полярници се завръща в сряда, 27 март, в 15.35 часа, нa Tерминал 2 на Летище София, с полет AZ520 нa ITA AIRWAYS от Рим.
Това са заместник директорът на Националния център за полярни изследвания Драгомир Матеев, Командирът на Българската антарктическа база "Св. Кл. Охридски" по време на експедицията Камен Недков, лодководачът и полеви асистент Елка Василева и строителите на лабораторния блок Кирил Жечев, Николай Иванов, Тодор Тодоров, Валентин Александров и Дамян Морандов.

Българска база на остров Ливингстън в Антарктида е успешна подготвена за настъпващата полярна зима, а всички научни проекти са успешни и очакваме скоро да станат известни резултатите от тях.

Освен екипажът на Научно-изследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421), който е неразделна част от експедицията, в 32-та Национална антарктическа експедиция взеха участие 50 души, сред които един шотландски, един турски, двама португалски и 22 български учени, двама лекари и шестима журналисти.

Големият успех на експедицията, заедно с осъществяването на множество научни проекти, е завършването на строежа на новия модерен лабораторен блок.


Окончателно 32-та Национална антарктическа експедиция приключва със завръщането на НИК 421, който се очаква да акостира на пристанище Варна на 3април 2024.

Чуйте интервю с проф. д-р Христо Пимпирев, директор на Българския антарктически институт и ръководител на българските полярни експедиции – за някои от научните проекти, по които учените работиха през настоящия полярен сезон.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стара семейна рецепта за козунак от село Габра

В софийското село Габра тази събота навсякъде мирише на козунак, защото тамошното Народно читалище "Стоян Богданлийски 1931" организира кулинарният конкурс "Най-вкусен домашен козунак". Целта му е съхраняване и насърчаване на традицията за домашно приготвяне на празничните хлябове. 83-годишната баба Гергана споделя стара рецепта за козунак,..

обновено на 04.05.24 в 16:03

Храна за нечовеци

Храните за животни са също толкова важни, колкото храните за човеци – не само защото кучето е най-добрият приятел на човека, а и защото човекът може да направи избор в полза на своите четирикраки питомци. Иван Бенин от Банско е потомък на Неофит Рилски и цял живот е обичал животните. Някак естествено е той да започне да се занимава с храни за..

публикувано на 03.05.24 в 15:22

Спомен за Иван Андонов

Снимки: Уикипедия, БНТ

публикувано на 03.05.24 в 13:21

Богословът Мария Касабова: Бог е с нас, ако ние сме с него!

В един от най-вълнуващите епизоди на предаването "Нашият ден" гостува богословът Мария Касабова, чиято родова линия се свързва с братя Миладинови, а нейните деди са свещеници. Тя представя в разговора своето семейство, неговите корени и ценности, които го определят. Мария споделя, че нейният съпругът, Андрей, е диригент на Църковния мъжки..

обновено на 03.05.24 в 13:14

Светлина и символика: Вярата през погледа на иконите с доц. Стефка Попова

В предаването "Нашият ден" на Разпети петък, наш гост е доц. д-р Стефка Попова , известен иконописец и преподавател в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. В разговор за вярата, духовността и изобразителното изкуство, тя сподели дълбоки мисли и вълнения от своята художествена практика и преподавателска дейност...

обновено на 03.05.24 в 11:46