Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театърът като себерефлексия – как изкуството може да лекува?

| обновено на 27.03.24 в 12:12
3
Снимка: Личен архив

В Деня на театъра имаме още един глас – този на психолога, за когото играта е не просто източник на естетическо удоволствие, а преди всичко възможност за терапевтично повлияване на човека и общността. Как театърът може да бъде средство, чрез което да опознаем собствените си страхове и желания? 

Инна Бранева от Българското дружество по психодрама и групова терапия разказва за различните форми на терапевтичен театър в ефира на "Нашият ден". Тя е представител на Българското дружество по психодрама и групова терапия.

В интервюто Бранева подчертава, че театралните игри и упражнения не са просто средство за развлечение, а по-скоро средство за изследване на вътрешните конфликти и преживявания на индивида. Чрез актьорските постановки и влизането в различни роли участниците в терапевтичния театър имат възможността да изразят своите емоции и страхове, които обикновено са скрити или потискани.

В разговора Бранева разглежда петте основни инструмента на психодраматасцената, директора, помощните азове и публиката. Те представляват средства, чрез които участниците могат да изразят и изследват своите вътрешни мисли и чувства. С помощта на режисьора и другите участници в процеса протагонистът има възможност да разкаже своята история и да се "изправи пред своите демони". 

Основната идея, залегнала в разговора, е, че театралната игра може да бъде мощен инструмент за самопознание и терапия. Чрез влизането в различни роли и перспективи участниците могат да разберат по-добре себе си и да се справят със своите проблеми.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15