Наближаването на Международния ден на театъра е идеален повод за начало на театралният маратон на "Алма Алтер". От сутринта на 30-и март до сутринта на 31-ви март театърът ще бъде дом на любители на театъра, готови да се потопят в света на театралното изкуство и да преживеят неповторими емоции.
Разговорът в "Нашият ден" с Мариела Димитрова, актриса и координатор в театралната лаборатория, разкри някои от подробностите около подготовката за този непрекъснат маратон на изкуството. Подготовката за събитието е дълга и интензивна, като интересът към него нараства с всеки изминал ден. Участието в маратона е планирано забележително, като организаторите внимателно подготвят всичко до най-малки детайли.
За мнозина театърът е място за избягване от ежедневието, за изпитване на силни емоции и за възприемане на алтернативни реалности. "Театърът е друг свят", казва Димитрова, подчертавайки важността на изкуството да ни отведе в сфери, отдалечени от рутината на ежедневието.
24-часовият театрален маратон е изключително събитие, което се преживява, а не се определя в думи. Участието в него изисква готовност за изживяване на различни сценични проявления, като възможностите за обмен на идеи и емоции са безгранични.
За участниците в маратона, освен забавление и разнообразие от театрални представления, е важно и да споделят пространството на театъра, без да излизат извън него и без да си позволяват сън до завършването на събитието. Това създава единствено и неповторимо изживяване, което се запечатва в сърцата и умовете на всички, които смело се отдават на тази театрална авантюра.
"Това е вторият маратон за мен. Миналият път хората идваха като непознати и с теченията на ситуацията вътре така се отключват едни към други, че виждаш как обменят концепции и идеи в някоя кафе-пауза", споделя Мариела.
Всички фрагменти и случващи се моменти през този 24-часов период са от съществено значение за участниците и публиката, които се обединяват в едно, за да преживеят вълнуващата поетика на театъра. Този маратон е не просто събитие – той е връзка между хора, идеи и емоции, които остават да се развиват и след края на представлението.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Съюзът на българските художници възобнови след близо десетгодишно отсъствие Националната изложба "Рисунка и малка пластика". Традиционната експозиция представя търсенията на съвременните художници от различни поколения в областта на рисунката и малката пластика. Мащабният преглед успя и тази година да предизвика интереса на зрителите към тези по-интимни..
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да прави групов секс и побеснял изважда пистолет; Шекспир се е родил едновременно на три различни дати; режисьор филмира Шекспирови пиеси с осъвременени имена като "Секс в лятна нощ" и "Двамата..
Тази неделя " Академия комика " , литературният салон на редакция " Хумор и сатира ", за пореден път ще предложи на слушателите си увлекателни разкази от световната класика. Съчетаваме двама много различни автори, Роалд Дал и Анри Троая. Всеки посвоему открива иронията, парадокса и хумора в темата за престъплението. Актьорите Валентин..
Съвременните ритуали са онези невидими жестове, чрез които хората се опитват да останат свързани: с тялото си, с природата, със спомена. Две изложби в София карат публиката да се запита как изкуството днес възстановява изгубената връзка между човека и света, било то общност или природа. Те приканват към завръщане към тялото, към усещането, към..
Третото издание на "Нова българска типография" – изложбата в Концептуалното пространство ДОМ представя в "Артефир" дизайнерът Борил Караиванов. Куратор на експозицията, която ще бъде открита днес (22 май), е Кирил Златков. Посетителите на ДОМ ще могат да се запознаят до 27 юни с постиженията на българските дизайнери в областта на..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg