Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Гаджиев в Линц

Снимка: Andrej Grilc

Той е едва на 29 години, а вече е звезда в красивото небе на клавирното изкуство! Александър Гаджиев, италиано-словенски пианист с руски корени, въодушеви публиката в камерната зала на Брукнерхаус на 6 март тази година.

Гаджиев е културeн представител на родния си град Гориция в Италия, европейска културна столица през 2025 година. Пианистът е удостоен с най-високата Прешенова награда за културни постижения от президента на Словения.

Първоначално Гаджиев учи пиано при баща си. Едва на девет години свири за първи път с оркестър, а на десет изнася първия си солов концерт. Следва пиано в Моцартеума в Залцбург и във Висшето музикално училище "Ханс Айслер" в Берлин. През 2021 година печели първа награда на международния клавирен конкурс в Сидни. Печели и втора награда, както и специалната награда "Кристиан Цимерман" на международния конкурс на името на Фредерик Шопен във Варшава. От сезон 2022/23 година Гаджиев е Artist in residence за три години в Торино и Лондон.

В Линц пианистът очарова почти пълната камерна зала на Брукнерхаус с изтънчена Шопенова романтика и благородни Бетховенови звуци. В първата част на концерта Гаджиев представи един блок от Шопенови ноктюрни и мазурки, както и скерцо Nr. 3 в до-минор, опус 39.

Без съмнение Александър Гаджиев е блестящ шопенов интерпретатор с фин усет както за съкровена лирика, така и за мащабни романтични изграждания. С философска дълбочина, изящно и с особена красота прозвучаха Прелюдия, фуга и вариация в си минор, опус 18 от Цезар Франк. Програмата завърши с Вариации "Ероика" в ми-бемол мажор, опус 35 от Бетовен, както и с няколко биса, сред които и една импровизация.

Сред публиката бяха и много студенти. Залата продължи дълго време възторжено да аплодира младия пианист. Един незабравим клавирен рецитал!


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София Главопулу – една от дамите на Балканите в "Ритъмът на Балканите 9" на ОНМ на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов представи "Ритъмът на Балканите" – един от най-успешните си концертни проекти, който вече 8 издания прескача граници и събира на българска сцена едни от най- изявените музиканти на Балканите. 9-ото издание, тази година, представи дамите на Балканите, с великолепен подбор на..

публикувано на 22.05.24 в 08:20
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05

Kласика в жанра – Глен Хюз се завръща в София

А сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето, като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, който гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го..

публикувано на 20.05.24 в 14:37

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора..

обновено на 20.05.24 в 10:44

Шедьовър на Бритън на оперната сцена в Брюксел

Интригуващата, енигматична камерна опера на Бенджамин Бритън "Въртенето на винта" се игра през май в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Творбата се счита за един от шедьоврите в оперната литература, създадени след Втората световна война. Световната премиера на"Въртенето на винта" е през 1954 г. в театър "Ла Фениче" във Венеция, представена от..

публикувано на 19.05.24 в 08:15