В превод на български "романи як" означава "животът през окото на ромите". Това е и замисълът на Христо Николов, който е създател на първата ромска, лицензирана телевизия, която предвижда да има 24-часова програма. ТВ "Романи Як" се нарича този канал и ще се разпространява по кабел и сателит. Специализираният профил на телевизионния канал, а именно насоченост към ромската аудитория, ще запълни празнотата, която съществува в медийното пространство и ще помогне на ромската аудитория да получава качествена информация и публицистика, ще възпитава и образова, ще пази историята на ромския етнос у нас.
Христо Николов е гост на "Мрежата" и споделя със слушателите замисъла на своята идея: "Силата е в самия потребител и аз само ще се опитам да го окуража, че той може да постигне много."
Телевизията ще засегне важни и социално значими проблеми, насочени към семейното планиране, управлението на семейния бюджет, равноправието между половете, положението на ромската жена, владеенето на майчиния и българския език, професионалната квалификация и обществения статус на ромите във всички отрасли на икономиката, културата и живота на обществото, съхраняването и развитието на положителните ромски традиции, като тези в музикалната култура и занаятите и др.
"Аз ще употребя думата асоцииране, приобщаване вместо интеграция. Защо го казвам? Аз съм десето поколение, което живее в България, моите прадеди са дали много на тази държава, за да бъде тази, която е. Познавам законите, познавам културата, познавам бита, познавам историята. Тогава за каква интеграция става дума? Към какво да ни интегрират, което не познаваме тук? Та заради това направих тази телевизия, защото големите телевизии или епизодично неща показват, или ще е с негативен оттенък щом става дума за ромския етнос... Аз не съм завършил журналистика, но когато извикаш неволята или се вземеш в ръце, става така, че животът те учи. Искам да покажа на своите събратя, че те могат, да им вдъхна този кураж, който и сега запалвам в очите ви."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Николета Атанасова, БНР
"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата. Инициативата ще популяризира..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга. "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..
В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...
Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..
Проектът за завръщането на брадатия лешояд – вид, вписан като "изчезнал" в Червената книга на България, дава своите първи резултати. На 17 май на територията на Природен парк "Сините камъни" ще бъдат освободени първите брадати лешояди в българската природа от 1972 година насам. Целта е видът да бъде възстановен не само за България, но и за целия..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg