На днешния 1 април в рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" имаме специален гост – д-р Петър Пламенов, изследовател в областта на философията, естетиката и литературознанието.
Д-р Пламенов започна с цитат от мъдрата мисъл, която казва, че човек е оцелял, защото се е смял. Той сподели интересното противопоставяне между философите Хераклит и Демокрит по отношение на чувството за хумор. Хераклит е наречен "плачещия философ", който виждаше трагичния аспект на човешкия живот, докато Демокрит, със своя жизнерадостен характер, представяше живота като комедия. В този контекст д-р Пламенов коментира, че хуморът е от съществено значение за познаването на себе си и се проявява във взаимодействието с други хора.
Той обаче изрази загрижеността си по повод модерната ситуация, където смехът изглежда загубва своята искреност и значимост. Според него съвременното общество е изправено пред недостиг на смях и истинска радост, като често се нарича "време без смях". Д-р Пламенов обясни, че това може да се дължи на нарастващата нарцистичност на обществото.
"Хуморът винаги е целебен, той помага на душата да опознае сама себе си. Той се появява тогава, когато се намираме сред други човешки същества. Съмнявам се, че бихме могли да се смеем, ако сме сами. Доста по-различни са нещата в модерната ситуация, живеем в едно доста тъжно време, защото вече не умеем да се смеем искрено, истински и от сърце. Прави са онези, които казват, че постмодерността е време, както без сълзи, така и без смях. Ако погледнем какво се случва в киноизкуството и в писането на модерни комедии, и изобщо какво се случва в усета за смях, ще се окаже, че това е така, нашето време е много нарцистично и самодоволно, но нарцис не може да се надсмива над себе си, той може само да скърби. Тръшкаме се, че не можем да си купим таблет и нова кола например…", посочва той.
Въпреки това, 1 април е ден, който ни напомня да гледаме на живота с по-ведро сърце и по-лека душа. Той призова да ценим хумора като борба за точната мяра и да имаме истинско достойнство като хора.
„По някакъв начин ние трябва да имаме истинско достойнство, но това не означава да си горделив или нарцистичен, а означава да знаеш, че си човек. Да си точно на своето място и в своята мяра. В крайна сметка хуморът е една борба за точната мяра“, каза той.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg