Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивал на монодрамата "Solo act" за девети път в Габрово

Снимка: @theatregabrovo

От 2 до 7 април Габрово е домакин на Международния фестивал на монодрамата "Соло акт". Това е деветото издание на театралния празник, който сега е с ново име, но всъщност е наследник на традиционния фестивал на спектаклите за един актьор "BGMOT". Организатор е Драматичният театър "Рачо Стоянов", със съдействието на Министерството на културата и Община Габрово.

Фестивалният афиш включва подбрани представления на театри от цялата страна, както и два чуждестранни спектакъла от Румъния и Хърватия.

На 5 април ще бъде представен румънският моноспектакъл "Йона" по текст на Марин Сореску, посветен на библейския персонаж Йона, който бива погълнат от кита. Представлението е със субтитри на български език.

Второто чуждестранно участие е на 6 април – спектакълът "Гоя" на знаменития босненски актьор, писател и режисьор Зиях А. Соколович е създаден по открит архивен текст на хърватския драматург Мирослав Кърлежа, смятан за един от най-големите хърватски автори на ХХ век. През неговия поглед Гоя е представен чрез размислите си за обществено-политическия строй от времето на твореца и личната му опитност като придворен художник. Спектакълът е продукция на дванайсетото издание на фестивала, посветен на Мирослав Кърлежа в Загреб. Представлението е със субтитри на български език.

От това издание фестивалът "Соло акт" разширява територията си и за първи път ще има и регионално измерение, като спектакълът "Боже мой" на Христо Мутафчиев ще бъде представен не само на габровска сцена, но ще гостува и на публиката в Дряново (на 4 април) и в Севлиево (на 5 април).

Екипът на фестивала е помислил и за най-малките зрители и на 6 април е подготвил "Сапунена фантазия" – спектакъл на Куклен театър "Мале-Мале", представен от Коле Китанов. Представлението е без думи, но с много фантазия и сапунени мехури, и ще донесе радост и на малки, и на големи, обещават организаторите.

Фестивалът "Соло акт" е с конкурсен характер и ще присъди награди в шест категории – за най-добър актьор, актриса, режисьор, сценограф, композитор и спектакъл. Кои са достойните да получат награда, ще преценява професионално жури от театрални специалисти с председател Аглика Стефанова-Олтеан, театровед и театрален критик, и членове: Михаил Мутафов – актьор, Надежда Петкова – актриса, Петър Влайков – актьор и директор на Държавен куклен театър - Пловдив, Ивайло Ненов – режисьор.

Награди в същите категории ще бъдат присъдени и от алтернативно жури, състоящо се от габровски общественици.

Зрителите също ще имат възможност да заявят своите предпочитания и така ще бъде определен любимият спектакъл на публиката.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07