На днешния ден отбелязваме 75-годишнината от създаването на НАТО. С подписването на Северноатлантическия договор от 12 държави-учредителки във Вашингтон тази организация е поставила началото на една от най-важните сили за мира и сигурността в света. Договорът, подписан от Белгия, Великобритания, Исландия, Италия, Канада, Люксембург, Норвегия, Португалия, Франция, Нидерландия и САЩ, влиза в сила на 24 август 1949 година.
В интервю за "Нашият ден" Борислав Банков, координатор на участието на Института за върхови постижения GATE в органа на НАТО за стимулиране на иновациите в отбраната (DIANA), сподели вижданията си относно значението на НАТО като форум за размяна на добри практики и възможности в областта на иновациите.
Банков посочи, че НАТО се е превърнало и във форум за обсъждане и развитие на иновациите, като се фокусира върху технологиите с двойно предназначение, които могат да бъдат използвани както за военни, така и за граждански цели.
Той подчерта, че регионът на Черно море представлява интересен пример за потенциала на иновациите в отбраната и гражданския сектор. Иновации, разработени за наблюдение на флората и фауната в моретата, могат да помогнат на учените в борбата срещу климатичните промени, както и да идентифицират потенциални заплахи за сигурността.
DIANA, по думите на Банков, се стреми да създаде една екосистема, обединяваща учени, иноватори, предприемачи, експерти и инвеститори, с цел намиране на иновативни решения за технологичните предизвикателства пред Северноатлантическата общност.
Интервюираният също спомена, че DIANA редовно обновява своите приоритети, като в момента основният фокус е върху сигурния обмен на данни. Този подход на НАТО демонстрира ангажимента на организацията към съвременните технологии и иновации, които играят ключова роля в сигурността и стабилността на региона и света като цяло.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с Люба Никифорова , изпълнителен директор на Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници. Тя сподели своята гледна точка относно актуалните предизвикателства и бъдещите възможности в тази важна сфера. Люба Никифорова представи Фонда за..
Програмата "Поколение Земя" е най-новата инициатива на екологичната организация "Грийнпийс" . Основната цел на програмата е да обучи ентусиасти как да разпространяват по достъпен и разбираем начин послания за екологични и климатични въпроси. Академията цели да образова и информира деца и младежи за дейностите на "Грийнпийс" – България, за..
Проф. д-р Фани Мартинова , клиничен имунолог, съветва слушателите на Lege Artis какъв тип медикаменти са подходящи за оптимизиране и модулиране на имунната система по време на грипно и вирусно лечение. "Трябва едновременно със започването на вирусното заболяване, ако говорим за респираторните вируси, да се взимат препарати с двойно действие..
За превенцията и лечението на респираторните заболявания и грипа , чийто пик ще продължи приблизително до средата на февруари, в Lege Artis съвети дава пулмологът д-р София Ангелова . Клиничната картина на грипа е много отличителна и се характеризира с кратък инкубационен период, подчертава д-р Ангелова. В случай, че човек е..
Над 400 електронни устройства от типа вейп и желирани бонбони с наркотични субстанции са иззети при спецоперация на пловдивската криминална полиция вчера. Задържани общо 24 души. Сред арестуваните са две 19-годишни момчета, едно от които в криминално проявено и осъждано. Част от иззетите наркотични вещества са със синтетичен характер – по..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg