В изложбата "Връзки", създадена специално за галерия "Little Bird Place", която можете да видите до 21 април, Милен Радев представя своите скулптурни обекти, изградени от тикли, които той нарича "габрици". В духа на лендарта авторът създава скулптури от сурови материали и ги поставя в естествена среда, където биват изменени или заличени от природните сили. Освен в горите на Родопа планина край село Габрица, откъдето идва и наименованието им, можем да ги срещнем и в неговите черно-бели ръчно копирани фотографии. Те са представени в изложбата паралелно със сайт-специфик обекти от камък. Куратор на изложбата е Никола Михов.
Историята започва преди десетина години, когато Милен се връща обратно към корените на рода си в село Габрица. Там той заживява първо временно, а после и постоянно, във вековната къща на прадядо си, давайки ѝ нов живот. За него тиклите по покривите на старите къщи са отпечатък на времето, пазител на тайни и спомени. Оставени да се рушат, някога те осигурявали подслон на хората от селото, които заедно строели домовете си. Милен събира тикли от срутените къщи, които били добивани от околните хълмове, и ги връща обратно в природата под формата на скулптури. Силуетът на неговите "габрици" се предопределя от естествените форми, образувани при отделянето на шистовия камък, вместо от класическите методи на скулптиране чрез отнемане или моделиране.
По повод изложбата Милен Радев прекарва няколко дни в артистичната резиденция на "Little Bird" в село Лещен, където създава "габрици" от тикли, намeрени в района. На 6 април, по време отворените врати на резиденцията, Милен ще покаже срутищата в околностите на Лещен и ще разкаже за творческия си процес.
Проектът се осъществява в партньорство със "7 ключа - Сугестопедична къща" и с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура” по програма "Създаване".
Чуйте повече в звуковия файл:
Излезе сборник с лирика и сатира от д-р Николай Димитров Стойчев, подбрана и издадена от проф. Пламен Дойнов – ректор на Нов български университет. Тази книга е истинско преоткриване, а не откриване. Защото д-р Николай Димитров Стойчев (1925–1983) не просто се появява и утвърждава в своето време, но и става една от ярките интелектуални..
"Соаре с Багряна" е спектакъл, който обръща прожектора към 20-те години на миналия век и към вечната и святата Елисавета Багряна. Идеята е на Искра Ангелова, която участва в соарето заедно актрисите Снежина Петрова и Жорета Николова. Цветелина Чендова с песните си е новото попълнение в спектакъла, който ще се играе на 29 май на сцена "Централни хали"..
"Процес-Пространство" е най-старият фестивал за съвременно изкуство в България, основан през 1992 г. от изкуствоведа и художник Димитър Грозданов. Фестивалът е сцена за всички съвременни тенденции и идеи в изкуството – неконвенционални форми, нови медии, пърформанс арт. Представя нови и утвърдени творци от цял свят. Това е платформа за взаимодействие и..
Актуалните спорове покрай изучаването на религии и добродетели в училищата отвориха много въпроси за липсите в образователната ни система. Една от тези липси, не само в училищата, но в голяма степен и в университетите, е разговорът за жените и мъжете и взаимоотношенията между тях. Доминиращата история, която се преподава е историята на мъжката..
От 1 до 11 юни Варна отново ще бъде домакин на традиционния Международен театрален фестивал "Варненско лято". Официалното откриване на 33-тото му издание е от 19.30 часа със спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир, постановка на режисьора Стоян Радев в театър "Българска армия". Представлението ще се играе на основната сцена на Драматичен..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
"Обикновено чудо" е най-новата постановка в репертоара на Театър "Възраждане". Режисьор е Бюрхан Керим, който за първи път я поставя на родна сцена. В..
47 платна от различни творчески етапи на художника Енчо Пиронков предлага изложбата "Енчо Пиронков – живопис – колекция Банови". Те са събирани от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg