Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи Античен фестивал в град Хисаря

| обновено на 05.04.24 в 11:40 | Интервю

Какъв е бил животът в град Хисаря през III-IV век? Отговор на този въпрос ще даде първият Античен фестивал "Диоклецианополис – кръстопът на времето", който ще се проведе от 5 до 7 април тази година в град Хисаря. В трите фестивални дни, чрез реконструкции на исторически събития и въздействащи спектакли, ще бъде пресъздаден животът в Диоклецианопол.

В първия ден южната крепостна порта "Камилите" ще бъде сцена на завладяващ спектакъл за основаването на града от император Диоклециан. В негова чест ще се извършат ритуалите ауспиция (гадаене за благосклонността на боговете), лустрацио (очистителен ритуал) и молитва за здравето на императора.

В останалите дни на различни места из Археологическия резерват на Хисаря ще бъдат разположени античен пазар, демонстрации на занаяти (грънчарство, монетосечене, бижутерство), сцени за антична мода, антична поезия. Възстановки на на съдебни процеси срещу спекулата и срещу християните, така както са протичали по времето на император Диоклециан, демонстрации на военна екипировка, отбранителни техники, гладиаторски борби и битка между римляни и варвари – са част от античните реконструкции. Гражданите и гостите на града могат да се забавляват, стреляйки с лък, участвайки в ателие за направа на антични кукли, писане на латински и гръцки език, различни настолни игри от древността.

Ето какво каза в ефира на "Нашият ден" д-р Митко Маджаров, директор на Археологическия музей в Хисаря:

"Тази година решихме да стартираме една нова инициатива, Античен фестивал в Хисаря. Фестивалът беше планиран 3-4 години назад, с него искаме да покажем богатото културно и археологическо наследство на града. И това да бъде показано най-вече под формата на реконструкции. Намерението ни е фестивалът да стане традиционен. Всяка година той ще има отделна проблематика."

Акцент на Античния фестивал е най-новото издание на Археологическия музей – "Пилигрим. Мистичните пътеки на Хисаря". Книгата представя религиите, които съжителстват в града – езичество, православие, католицизъм и мюсюлманство – чрез пет туристически маршрута с посещение на антични и съвременни храмове. 

Спектакълът "Пътят на вярата", който зрителите ще могат да гледат на втория фестивален ден, представя епископите на Диоклецианополис, участвали във Вселенските събори през V век и посрещането на съвременните пилигрими, извървели мистичните пътеки на Хисаря."

Фестивалът е посветен на 1730 години от основаването на античния град Диоклецианополис и 60 години от обявяването на Хисаря за град. Организатори на Античния фестивал са Община Хисаря, Археологическият музей - Хисаря и Сдружение "Mos Maiorum Ulpiae Serdicae“. В програмата се включват "Театър без диплома", Група за театрално изкуство към ОУ "Васил Левски" и ученици от ОУ "Христо Смирненски" град Хисаря.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05