Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актьорът Калоян Желев с награда "Икар" в категорията "Дебют"

В Световния ден на театъра – 27 март, Съюзът на артистите в България връчи тазгодишните награди "Икар”, които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства.

В категорията "Дебют" беше отличен младият актьор Калоян Желев.

"Подобни награди не трябва да ни възгордяват прекалено. Да, трябва да сме доволни от себе си, но при всички положения трябва да сме здраво приземени и да продължаваме да работим", сподели в "Артефир" Калоян Желев.

Наградата е за ролята на Кристофър в спектакъла "Странна случка с куче през нощта" по едноименния роман на Марк Хадън. Постановката е на Боян Иванов в Драматичния театър "Сава Огнянов" - Русе.


Калоян Желев завършва актьорско майсторство в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през есента на 2023 година, в класа на проф. Атанас Атанасов. Дебютната си роля на професионална сцена получава след спечелен кастинг, обявен от режисьора на спектакъла Боян Иванов.

Така още в началото на творческия си път в театъра младият актьор се изправя пред изпитанието да бъде два часа непрекъснато на сцената, превъплъщавайки се в образа на 15-годишното момче Кристофър, което е диагностицирано с Аспергер аутизъм.

"Историята представя един проблем, който е доста сериозен и може би даже наслояващ се напоследък, тъй като може би все повече деца се раждат с подобни заболявания.


Най-важното е, че хората, след като излязат от залата, гледали това представление, са усмихнати, замислени. Надявам се да са една идея по-толерантни, тъй като ние тук, в България, нямаме познание в тази област, а това са едни нормални хора всъщност – и те, както нас, са нормални. Даже и аз, преди да работя по този текст, сигурно и аз не съм ги гледал нормално".

Целия разговор с Калоян Желев можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Драматичен театър "Сава Огнянов" - Русе

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50