През 1971 година се състои Първият световен ромски конгрес в Лондон, по време на който са приети химнът и знамето на ромите. Датата 8 април се превръща в Международен ден на ромите. В България празникът се отбелязва от 1996 година насам. Вече пета година Инициативна група за ромска култура връчва наградата "Романипе" за цялостен принос към еманципацията на общността. Като част от инициативната група, гост в "Нашият ден" е етнологът д-р Лиляна Ковачева, за да разкаже за наградите "Романипе", които се връчват на 8 април.
Д-р Ковачева споделя, че празникът всяка година се припознава от все повече представители на ромската общност у нас. В различните населени места се отбелязва по различен начин. Някои групи отдават почит на ромските жертви на Холокоста, а други предпочитат веселието и пищните тържества. Според госта няма грешен подход в отбелязването на празника. Ромската общност е трансгранична, затова честванията са масови, но различни във всяка една държава. По думите на д-р Ковачева хората сами инициират и организират празника, чието послание е свързано със споделеност, общуване и солидарност.
Традиционно наградите "Романипе" се връчват два пъти в годината – на 13 януари и на 8 април. Инициативната група възобновява една прекъсната традиция, но прави и нововъведения, споделя д-р Ковачева. На 13 януари се награждават хора, които не са с ромски произход, но имат дългогодишен принос за еманципацията на общността. На 8 април наградата се връчва на успешни представители на ромската общност. "Човекът трябва да е направил голям принос и да има дългогодишна работа в това отношение", заявява д-р Ковачева. Тя разказва, че през 2021 година е награден посмъртно Михаил Петров, изменил в полза на общността цели четири закона, като един е свързан с правото на ромски деца да посещават общи училища.
Тази година почетена посмъртно ще бъде Стоянка Соколова – първата ромска журналистка, съобщава д-р Ковачева. Награда "Романипе" ще получи и София Захова, преподавател, етнограф и автор на монографията "Ромската литература". Изследването на Захова проследява развитието на ромската култура от XiX век до дигиталната ера. Поради ангажименти Захова не е присъствала на церемонията през януари, затова ще получи наградата си днес, пояснява гостът.
По думите на д-р Ковачева, преди да пристъпи към своето изследване, Захова научава няколко ромски диалекта и опознава в дълбочина ромската култура, което особено се цени сред представители на общността от цял свят. Ето защо награждаването днес ще бъде напълно заслужено.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Колко силно говорят страховете ни и колко раним е вътрешният ни свят? До какво може да ни доведе критиката и възможността да бъдем видени, но не и оценени? Да бъде разбран ли е това, което човекът най-силно желае? А ако е артист – това желание засилва ли се? Има ли въпроси – има и кой да предизвика размисъл върху тях. Новият български филм..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Най-новото заглавие в репертоара на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Швейцария" от Джоана Мъри-Смит. Този текст на авторката се поставя за първи път на българска сцена. "Пиесата ни среща с Патриша Хайсмит, когато тя вече живее като отшелник в алпийската страна и няма намерение да публикува повече романи. В дома ѝ пристига енигматичен..
За поредна година София посреща най-доброто от италианското планинарско кино. Очакват ни три филмови вечери – 11, 12 и 13 февруари – с традиционната кинопанорама "Истории от планината", всеки ден от 19:00 часа в Дом на киното. Селекцията включва 12 италиански филма – едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и..
Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература. Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска. Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg