Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградите "Романипе" в Международния ден на ромите

Знамето на ромската общност
Снимка: socialachievement

През 1971 година се състои Първият световен ромски конгрес в Лондон, по време на който са приети химнът и знамето на ромите. Датата 8 април се превръща в Международен ден на ромите. В България празникът се отбелязва от 1996 година насам. Вече пета година Инициативна група за ромска култура връчва наградата "Романипе" за цялостен принос към еманципацията на общността. Като част от инициативната група, гост в "Нашият ден" е етнологът д-р Лиляна Ковачева, за да разкаже за наградите "Романипе", които се връчват на 8 април.

Д-р Ковачева споделя, че празникът всяка година се припознава от все повече представители на ромската общност у нас. В различните населени места се отбелязва по различен начин. Някои групи отдават почит на ромските жертви на Холокоста, а други предпочитат веселието и пищните тържества. Според госта няма грешен подход в отбелязването на празника. Ромската общност е трансгранична, затова честванията са масови, но различни във всяка една държава. По думите на д-р Ковачева хората сами инициират и организират празника, чието послание е свързано със споделеност, общуване и солидарност.

Традиционно наградите "Романипе" се връчват два пъти в годината – на 13 януари и на 8 април. Инициативната група възобновява една прекъсната традиция, но прави и нововъведения, споделя д-р Ковачева. На 13 януари се награждават хора, които не са с ромски произход, но имат дългогодишен принос за еманципацията на общността. На 8 април наградата се връчва на успешни представители на ромската общност. "Човекът трябва да е направил голям принос и да има дългогодишна работа в това отношение", заявява д-р Ковачева. Тя разказва, че през 2021 година е награден посмъртно Михаил Петров, изменил в полза на общността цели четири закона, като един е свързан с правото на ромски деца да посещават общи училища.

Тази година почетена посмъртно ще бъде Стоянка Соколова – първата ромска журналистка, съобщава д-р Ковачева. Награда "Романипе" ще получи и София Захова, преподавател, етнограф и автор на монографията "Ромската литература". Изследването на Захова проследява развитието на ромската култура от XiX век до дигиталната ера. Поради ангажименти Захова не е присъствала на церемонията през януари, затова ще получи наградата си днес, пояснява гостът.

По думите на д-р Ковачева, преди да пристъпи към своето изследване, Захова научава няколко ромски диалекта и опознава в дълбочина ромската култура, което особено се цени сред представители на общността от цял свят. Ето защо награждаването днес ще бъде напълно заслужено. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Девалвация на илюзиите" – преоткриване на д-р Николай Д. Стойчев

Излезе сборник с лирика и сатира от д-р Николай Димитров Стойчев, подбрана и издадена от проф. Пламен Дойнов – ректор на Нов български университет. Тази книга  е истинско  преоткриване, а не откриване. Защото  д-р Николай Димитров Стойчев (1925–1983) не просто се  появява и утвърждава в своето време, но и става една от ярките  интелектуални..

публикувано на 28.05.25 в 17:40
Цветелина Чендова

Цветелина Чендова в "Соаре с Багряна"

"Соаре с Багряна" е спектакъл, който обръща прожектора към 20-те години на миналия век и към вечната и святата Елисавета Багряна. Идеята е на Искра Ангелова, която участва в соарето заедно актрисите Снежина Петрова и Жорета Николова. Цветелина Чендова с песните си е новото попълнение в спектакъла, който ще се играе на 29 май на сцена "Централни хали"..

публикувано на 28.05.25 в 17:10

36-ият фестивал "Процес-Пространство" е под мотото UNTOLD

"Процес-Пространство" е най-старият фестивал за съвременно изкуство в България, основан през 1992 г. от изкуствоведа и художник Димитър Грозданов. Фестивалът е сцена за всички съвременни тенденции и идеи в изкуството – неконвенционални форми, нови медии, пърформанс арт. Представя нови и утвърдени творци от цял свят. Това е платформа за взаимодействие и..

публикувано на 28.05.25 в 16:45

Жените и книгите

Актуалните спорове покрай изучаването на религии и добродетели в училищата отвориха много въпроси за липсите в образователната ни система. Една от тези липси, не само в училищата, но в голяма степен и в университетите, е разговорът за жените и мъжете и взаимоотношенията между тях.  Доминиращата история, която се преподава е историята на мъжката..

публикувано на 28.05.25 в 16:35

Театралното "Варненско лято" започва на 1 юни

От 1 до 11 юни Варна отново ще бъде домакин на традиционния Международен театрален фестивал "Варненско лято". Официалното откриване на 33-тото му издание е от 19.30 часа със спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир, постановка на режисьора Стоян Радев в театър "Българска армия". Представлението ще се играе на основната сцена на Драматичен..

публикувано на 28.05.25 в 15:10