Археологическият комплекс "Долината на тракийските царе" е първият по рода си туристически атракцион, който представя тракийската култура. В непосредствена близост до него се намират тракийските гробници Грифони, Хелвеция, Голяма Косматка, Оструша и Шушманец. Комплексът е разположен между гр. Шипка и гр. Казанлък в подножието на Стара планина. Калина Стоянова, кмет на Казанлък, разказва за новата туристическа атракция, която се открива днес.
По думите на Стоянова създаването на комплекса е резултат от дългогодишните усилия на Община Казанлък да социализира и реставрира археологическите открития на траколога д-р Георги Китов в Розовата долина.
"Още 2014 година с помощта на тогавашното правителство ние бяхме първата община, която направи общ устройствен план на културното си наследство. След това използвахме възможностите на Фонда за устойчиви градове и Оперативна програма "Региони в растеж". Направихме един проект, който създава свързаност в Долината, след като Министерство на културата вписа нашите обекти извън Казанлъшката гробница – паметник на ЮНЕСКО – в индикативната листа на ЮНЕСКО. Вече всички гробници в Долината, открити от д-р Китов, които ние в продължение на 10 години социализираме и консервираме и които имат не само туристически облик, но и дават възможност посетителите да се запознаят с тракийската култура, са в индикативната листа на ЮНЕСКО“, споделя Стоянова и допълва, че велоалея свързва Казанлъшката гробница с останалите могили и обекти в района.
От днес туристите могат да посетят атракциона "Светът на траките", който предлага излет с колело, разходка с въздушен балон, провеждане на лични събития в тракийска тронна зала, преобличане в тракийски одежди, участие в занаятчийски работилници. Посетителите имат възможността да разгледат възстановка на древната столица на одриския цар Севт III – Севтополис. За съжаление автентичният град се намира под водите на яз. Копринка, но туристическата атракция е експонирана така, че туристът да може да се запознае отблизо с живота на траките, разказва кметът.
"За нас това е един завършен продукт по начина, по който бихме искали да привличаме трайно туристическия поток", заявява Стоянова и кани слушателите да посетят археологическия комплекс, чието официално откриване е днес. За целта е осигурен свободен транспорт между градовете Шипка и Казанлък.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg