Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забравени сграфито пана се превръщат в атрактивно визуално преживяване

| обновено на 12.04.24 в 11:12

Три важни стенописа на известни художници ще се възродят с помощта на 3D мапинг техниката. Проектът Heritage Illuminated, иницииран от млади артисти, цели да акцентира върху творбите на Стоян Илиев, Георги Божилов-Слона и Марчо Караджов, разположени в София, Пловдив и Велико Търново.

Първата инсталация ще бъде представена на 26 април пред входа на Театър „199“ в София. Видеопроекцията ще оживи стенописа "Булгарплод" на Стоян Илиев, придавайки му нова динамика и красота чрез 3D мапинг техниката.

Създателят на проекта, Владислав Илиев, сподели в ефира на “Нашият ден“ за важността на възродяването на културното наследство и усилията за запазването на изчезващите стенописи и фрески. Той подчертава, че инициативата не само възкресява тези произведения, но и ги запазва в дигитална форма за бъдещите поколения.

Проектът не само ще представи 3D мапинг инсталации, но и ще създаде видео арт филм, който да разкрие красотата и важността на сграфито и 3D мапинг техниките.

„Работим с тези пана, монументални фрески, т.нар. “сграфито техники“. Това е една техника, която идва от Италия от ХVI век и всъщност означава “издраскване“. Това са слоеве, които се налагат и посредством това издраскване се образува една рисунка. В последните години забелязвам адски много такива пана“, казва той и допълва:

“Направено е прочуване, в което си вижда, че има над 1200 такива пана, голяма част от тях са изоставени и се рушат по различни причини като частна собственост и саниране. И като екип от хора, които се занимават с визуални изкуства, решихме да обърнем внимание на тези пана и посредством техниката 3D maping, която вече не е толкова нашумяла, решихме да направим едни проект, който да акцентира върху този проблем. Целта е да покаже красотата на тези две привидно различни техники и да отворим един разговор в обществото, свързан със заобикалящата ни среда“.

В допълнение, Владислав Илиев разкрива подробности за другите две творби. Стенописът на Георги Божилов-Слона в Пловдив е посветен на един от  първите книгоиздатели и печатари в страната – Христо Г. Данов, докато тази във Велико Търново, "Апотеоз", е първата напълно реставрирана работа, като самият автор ,Марчо Караджов, е присъствал при реставрацията.

По думите на Илиев проектът цели да акцентира върху важността на културното наследство и да провокира размисъл в обществото относно запазването на културните съкровища. Чрез иновативните технологии и изкуството, Heritage Illuminated подтиква хората да осмислят и разискват различни проблеми, свързани с историята и културата.

Съчетавайки традиционните техники на сграфито със съвременната 3D мапинг технология, проектът се надява да привлече вниманието и интереса на публиката към тези забравени произведения на изкуството.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ю Дзиен

Ю Дзиен: На този свят човекът поначало е поетичен

По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските читатели в превод на Веселин Карастойчев , доктор по китайска литература и преподавател по история на китайската литература в Софийския университет. На 23 ноември от 18 ч. в Китайския..

публикувано на 22.11.24 в 14:02

Започва Фестивалът на авторския театър

Петото издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе на 23 и 24 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". В тазгодишното издание зрителите ще могат да видят пет авторски спектакъла. Представленията са на Театър "Хенд" (Пловдив), Театрално - огнена формация..

публикувано на 22.11.24 в 12:35

"Сапунено цвете": фотографска изложба за семейните връзки и ценности

Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..

публикувано на 22.11.24 в 08:00
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54