През последната седмица театралният свят на София се оживи с премиерата на новата пиеса на Стефан Цанев "Мистерия с кон". Творбата разкрива абсурдната природа на нашето ежедневие, където мечтите изчезват, спомените се изпаряват, а историите бързо се забравят.
В интервюто за "Нашият ден" Цанев сподели мнението си за съвременната общност и политическата среда.
"Не съм виждал такова надлъгване като това, което се случва в момента. Мисля, че т.нар. "политически елит" се изражда. Такива неща се случват в затворените общества и мисля, че това се случва с нашия политически елит, защото те са едни и същи, почти без промяна. Всички партии започват да приличат една на друга", казва той.
Стефан Цанев изрази и загрижеността си за развитието на политическия елит. Той изрази и своето безпокойство за здравето на езика.
"Езикът в момента е в плачевно състояние. Българският език се говори много лошо. Аз съм от поколението, в което в гимназията се обръщаше невероятно внимание на езика, учехме и реторика, учеха ни как трябва да говорим. Тук се случва нещо друго, интелигентни хора говорят с 500 думи. Това е болезнена тема за мен. Ние опошлихме езика си!“, реагира с тревога писателят.
"Небесна гледна точка", последната стихосбирка на Цанев, разглежда връзката между човека и Вселената. За Цанев връзката с Вселената не е просто тема, а основен мотив за размишления. Той вярва, че осъзнаването на нашето място в космоса може да насърчи по-разумно и значимо съществуване.
"Може би сме единствени и това ни задължава да бъдем много разумни, а ако не сме единствени, това ни задължава да намерим своите събратя", казва той.
Въпреки че обсъжданията на Стефан Цанев са широкообхватни и включват политика, език и култура, вдъхновението му продължава да идва от книгите. Той споделя, че преживява света чрез тях и търси своето място в него.
"Това, което представлявам, дължа на книгите. Опознах света чрез книгите. Бях обсебен от тях. Действителността започна да става толкова непоносима, моята фамилия потъна в лагери и затвори, аз бях малък, но исках да избягам от тази действителност, затова четях болезнено много."
Чуйте разговора в звуковия файл.
Киро Проданов отглежда странджански чай в родното си село Варовник в Странджа и успява да извоюва защитено наименование за произход за билката. Първото защитено наименование за произход от района на Странджа е мановият мед. Растението от рода Sideritis, родствено на мурсалския чай, което Киро Проданов успява да култивира, се сдобива със защитеното..
Притчата за безумния богаташ, която се чете по време на светата Литургия през 9-ата неделя след Кръстовден, ни разкрива съдбата на онзи, който си поставя единствена цел в живота - натрупването на земни блага. За разлика от другите живи Божи създания, които удовлетворяват единствено естествените си потребности, човекът е надарен с разум и воля. Те му..
Как заради TikTok България се превръща в успешен тестов полигон за нов тип политическо влияние, което не минава през медии, а през алгоритми, според доклада "Справяне с TikTok-крацията на Балканите", изготвен от неправителствената организация Балканска инициатива за свободни медии, съвместно със "Сенсика" – българска платформа с изкуствен..
Как Народно читалище "Мустафа Кемал Ататюрк - 2003" - Пловдив помага на глухи и чуващи да общуват и да развиват актьорски умения? Това се случва чрез проекта "Инклузивно обучение по актьорско майсторство за глухи и чуващи". Идеята за проекта е на председателя на читалището – Сердар Чалъшкан, самият той актьор и режисьор. Мотивира го фактът,..
Какво следва за кмета на Варна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. Съдия Светла Даскалова "Съдия Светла Даскалова е съдия във Варненския окръжен съд и това към момента е всичко, което може да бъде казано за нея. Няма нещо, което трябва да бъде добавено, за да бъде поставено в..
Как Народно читалище "Мустафа Кемал Ататюрк - 2003" - Пловдив помага на глухи и чуващи да общуват и да развиват актьорски умения? Това се случва чрез..
Как заради TikTok България се превръща в успешен тестов полигон за нов тип политическо влияние, което не минава през медии, а през алгоритми, според..
Дъщерята и внучката на поетесата, писателка и преводачка Надя Кехлибарева гостуват в "Моето семейство" в деня, в който се навършват 92 години от рождението..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg