Един глас, който заслужава да бъде чут – този на Силвия Атипова, която е писателка, граждански активист и общественик. Атипова гостува в "Нашият ден", за да говори за писането, политиката и темите, които вълнуват Белгия, където тя живее, и България.
Атипова споделя, че детската ѝ мечта е била да пише книги, но професионалното развитие я отвежда в различни сфери. Първо се занимава с графичен дизайн, след това има собствен бизнес, а сега е част от световната борба с климатичните промени. Атипова се занимава с маркетинг и комуникации във фирма, която оптимизира процесите на работата в големи рафинерии за преработка на отровни вещества. Целта е намаляването на вредните емисии, изхвърляни от предприятията.
Българската аудитория не познава Силвия Атипова като писател. Тя започва да пише книги на английски език под псевдонима Силвия Ашби. Нейните пет романа в жанра романтична комедия не са превеждани на български. Атипова вече е част от лондонската литературна агенция "Дарли Андерсън", която активно работи с автори на жанрова литература. Сегашните ѝ литературни интереси са свързани с писането на социални трилъри.
"От петък до неделя пиша книга, а от понеделник се занимавам с политика. Това много пасва на неспокойната ми натура. Всички работи ми дават различни неща", казва Атипова. Тя споделя, че писането на социални трилъри ѝ дава възможност да предусеща различни варианти на живота и възможни ситуации от истинския свят. Дълго време се е чудила защо пише трилъри, тъй като е изявен пацифист. Това, което я вълнува в жанра, е възтържествуването на справедливостта в края на сюжета. По същата причина Атипова се занимава и с политика. "Клишето, че всичко е политика, е абсолютно вярно", заявява тя и допълва, че от изборите, които правим като общество, зависи всяка една сфера от живота ни. Относно политическия живот у нас, Атипова смята, че финансовият ресурс на държавата е фокусиран в ръцете на хора, които се страхуват, че без властта ще се озоват в затвора.
Тази година в Белгия предстоят много избори. Белгия е административно и териториално разделена страна, за разлика от България, която е силно централизирана. По думите на Атипова белгийският модел на управление и разпределение на ресурси е по-благоприятен за по-малките центрове на местно управление. Атипова вярва, че обществото в България и в Белгия, макар и различно по структура, се вълнува от сходни теми. Проблем у нас е, че все още не можем да обърнем внимание на важни теми като децентрализацията, защото все още се справяме със "спешните" проблеми.
"В момента светът се бори с едни 5 кризи – климатичните промени, войната в Украйна, миграцията, демографската криза и липсата на ресурси. Всяко законодателство, което ЕС променя, ще бъде пречупено през тези 5 кризи. Това е важно за България, защото ние също страдаме от тези пет кризи", заявява Атипова.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg