Един глас, който заслужава да бъде чут – този на Силвия Атипова, която е писателка, граждански активист и общественик. Атипова гостува в "Нашият ден", за да говори за писането, политиката и темите, които вълнуват Белгия, където тя живее, и България.
Атипова споделя, че детската ѝ мечта е била да пише книги, но професионалното развитие я отвежда в различни сфери. Първо се занимава с графичен дизайн, след това има собствен бизнес, а сега е част от световната борба с климатичните промени. Атипова се занимава с маркетинг и комуникации във фирма, която оптимизира процесите на работата в големи рафинерии за преработка на отровни вещества. Целта е намаляването на вредните емисии, изхвърляни от предприятията.
Българската аудитория не познава Силвия Атипова като писател. Тя започва да пише книги на английски език под псевдонима Силвия Ашби. Нейните пет романа в жанра романтична комедия не са превеждани на български. Атипова вече е част от лондонската литературна агенция "Дарли Андерсън", която активно работи с автори на жанрова литература. Сегашните ѝ литературни интереси са свързани с писането на социални трилъри.
"От петък до неделя пиша книга, а от понеделник се занимавам с политика. Това много пасва на неспокойната ми натура. Всички работи ми дават различни неща", казва Атипова. Тя споделя, че писането на социални трилъри ѝ дава възможност да предусеща различни варианти на живота и възможни ситуации от истинския свят. Дълго време се е чудила защо пише трилъри, тъй като е изявен пацифист. Това, което я вълнува в жанра, е възтържествуването на справедливостта в края на сюжета. По същата причина Атипова се занимава и с политика. "Клишето, че всичко е политика, е абсолютно вярно", заявява тя и допълва, че от изборите, които правим като общество, зависи всяка една сфера от живота ни. Относно политическия живот у нас, Атипова смята, че финансовият ресурс на държавата е фокусиран в ръцете на хора, които се страхуват, че без властта ще се озоват в затвора.
Тази година в Белгия предстоят много избори. Белгия е административно и териториално разделена страна, за разлика от България, която е силно централизирана. По думите на Атипова белгийският модел на управление и разпределение на ресурси е по-благоприятен за по-малките центрове на местно управление. Атипова вярва, че обществото в България и в Белгия, макар и различно по структура, се вълнува от сходни теми. Проблем у нас е, че все още не можем да обърнем внимание на важни теми като децентрализацията, защото все още се справяме със "спешните" проблеми.
"В момента светът се бори с едни 5 кризи – климатичните промени, войната в Украйна, миграцията, демографската криза и липсата на ресурси. Всяко законодателство, което ЕС променя, ще бъде пречупено през тези 5 кризи. Това е важно за България, защото ние също страдаме от тези пет кризи", заявява Атипова.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването". Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..
Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..
Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела" по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" . От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития. По думите на Тодорова в последните години..
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg