Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Реката на забравата" – дебютна изложба на Христина Костова

Експозицията в Регионален исторически музей на София ни води по пътя на душите и отвъд "него"

7
„Добрутро“, 2022 г.

"Реката на забравата" е първата самостоятелна изложба на Христина Костова, която може да разгледаме от 16 април в Регионалния исторически музей на София.

Страстта ѝ към рисуването се появява през 2019 г., когато напуска работата си в Дупница и се мести да живее в София. Всичко започва с малка скица с молив на нейния любим, на обикновена копирна хартия. Той e смаян колко точно е уловен неговия характер и възкликва "Ама ти си роден талант, бе! Защо не рисуваш?" Ами защо? Защото не е рисувала от дете. И защото не е вярвала, че може да рисува.

Малко на шега Христина Костова решава да посети няколко урока при руския художник Александър Сергеев, където четката направо се слива с ръката ѝ. Пейзажите бързо се превръщат в страст и много скоро апартаментът се преобразява в малка галерия. В началото, разбира се, подарява картини – на приятели, на роднини, на любимата си учителка по английски език. В същото време обаче, интересът към творбите ѝ нараства. Почти веднага, след като качи картина в интернет, веднага се явява купувач.

През април 2021 получава неочаквана покана да участва в груповата изложба "Акварелисти и ценители" в галерия "Джамията" в Дупница. Решава, че е време да получи професионален съвет и през 2022 г. завършва следдипломна квалификация – специалност "Живопис" при проф. д-р Здравка Василева в Националната художествена академия.

Авторката е романтичка. Обича Италия и морето. Любимият ѝ жанр е пейзажът, но обича да рисува и абстрактни неща. Изложбата "Реката на забравата" обединява последните ѝ творби, посветени на пътя на душите и любовта.

"Когато застана пред платното, се пренасям в свят, в който времето и пространството не съществуват! Често мисля за Душите, за Пътя им тук и отвъд, за Светлината, която излъчват. Звучи малко езотерично, но тази тема наистина много ме вълнува. Това може би се вижда и в някои от картините ми.", споделя художничката

Христина Костова е родена на 15 април 1974 г. в град Дупница. През 2000 г. завършва Техническия университет в София, специалност "Текстилна техника и технологии".
До 2018 г. работи в сферата на образованието като учител, а по-късно и директор на професионална гимназия. Днес обаче десетки нейни картини се намират в частни домове в България, Германия и САЩ.

Снимки: РИМ - София

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50