Днес (22 април) галерия "Леседра" открива изложба по повод своята 33-та годишнина. Изложбата представя произведения, създадени преди 25 години от едни от най-знаковите български художници – Петър Дочев, Христо Стефанов, Ганчо Карабаджиев, Димитър Лалев, Любен Зидаров, Ангел Василев, Тома Трифоновски, Димитър Угринов, Генчо Денчев, Васил Карадимов.
Галеристът Георги Колев разказва в "Нашият ден", че през годините галерия "Леседра" е утвърдила сериозни взаимоотношения с много художници. Преди 25 години, по повод 7-годишнината на галерията, Колев организира пленер, в който вземат участие много от имената в настоящата експозиция. Една 33-годишна галерия си има своята история, затова в изложбата е включен и архивен снимков материал. По думите на Колев, когато едно произведение има своята история, то придобива друга стойност.
Важна част от работата на Колев, като галерист и теоретик, е представянето на българската графика и проследяването на нейното развитие през годините. Колев разказва, че в разговори с художниците Михаил Петков и Румен Скорчев става ясно как западното влияние успява да се прокрадне като измерение в творчество на българските художници по време на социализма. Това е възможно благодарение на участието на наши артисти в международни биеналета и триеналета, където те имат пряк досег до работата на свои колеги от целия свят.
В изложбата са включени и произведения на редица български графици, участвали в международни проекти на "Леседра".
Колев си припомня и първите години на галерия "Леседра", когато тя е предпочитано пространство от така наречения "ъндърграунд". Своите артистични експерименти там правят артисти като Албена Михайлова, Недко Солаков и Лъчезар Бояджиев.
Изложбата може да бъде видяна до 23 май.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg