В Световния ден на книгата и авторското право в "Нашият ден" гостува писателят Галин Никифоров – един от най-ценените съвременни български автори и носител на всички големи национални литературни награди. Никифоров е познат на българските читатели с романите "Фотографът”, "Лисицата", "Лятото на неудачниците", "Къщата на клоуните", "Тяло под роклята" и "Черна светлина".
По думите на Никифоров книгите са нещо, което осветява живота по един вълшебен начин, затова той честити празника на всички писатели, издатели, читатели и любители на книгата.
Писателят не назовава конкретни идеи и цели, които следва в писането, тъй като водещи в неговия творчески процес са интуицията и вдъхновението. Ето защо книгите си самият Никифоров определя като леко объркващи и "междувидови".
Като читател в последните години Никифоров предпочита документална литература, от която, разбира се, черпи факти и вдъхновение за своите романи. Съчетаването на метафори, ритъм, структура, герои звучи лесно, но е трудоемък процес, който му отнема около четири години с всяка една книга, казва Никифоров.
"С всеки един роман се опитвам да постигна нещо ново от това, което съм правил преди, като си давам ясна сметка, че всеки роман е стъпка към следващия. Има кръстосвания, влияние на една идея върху друга", споделя писателят.
Никифоров говори с желание и лекота за романа, който пише в момента. По думите му това е експеримент, който досега не е срещал в нашата литература. Бъдещият роман ще се нарича "Бяла светлина" и ще разказва същата история като в "Черна светлина", но през погледа на женски персонаж.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg