В рамките на четири поредни недели – от 12 май до 2 юни – в пространството за литература и култура "Светофар" ще се проведе курс по творческо писане с писателя, поет и драматург Нинко Кирилов. Курсът е подходящ за хора, които искат да говорят за поезия и проза, както и да получат ценни съвети в началото на своя творчески път.
Нинко Кирилов е гост в "Нашият ден", за да отговори на въпроса как и дали човек се "научава" да пише литературни текстове.
Човешката потребност да пишеш е начин да преработиш своите емоции. Кирилов се вълнува от индивидуалния начин, по който всеки отделен човек и творец реагира в дадена ситуация. "Двама души могат да видят едно и също нещо, да изпитат съвсем различни неща и при преработката – на платно, на лист или на сцена – да се получат изобщо несъпоставими резултати", казва той.
Кирилов описва същността на предстоящия курс: "Категорично вярвам в това, че никой не може да бъде научен да пише. Ако обаче някой прави първите си, вторите си, третите си стъпки в писането, той има нужда от някакви насоки, от малко подтик. В този курс първите две дати ще са за поезия, вторите – за проза. Практическите задачи ще са насочени към преработването на прочетени текстове и мисленето върху текста като изразно средство. Целта е да дадем на хора, които са в един по-начален етап на писането си, това, от което ние сме имали нужда – един набор от книги, едни разговори и насоки, с които да си спестят някои грешки."
В периода на курса информацията ще бъде синтезирана и по-важни ще са разговорите и практическите задачи, които ще се случват между участниците. Кирилов акцентира върху необходимостта преди да се пише, да се чете добра литература. Ето защо всеки участник в курса ще се запознае и с набор от книги, които биха оказали добро влияние върху съзнанието му на писател.
"Моето поколение се опитваме жестоко да бягаме от всякакви патетични изрази и генерализации. Това обаче крие капана, че се превръщаш неминуемо в циник. Избягвайки теми като любов, болка, смърт, призвание – като изобщо не говориш за тези извечни теми – текстовете олекват и по-лошото, животът олеква. А, ако олекнем, ще станем ли "хвърчащи хора" – едва ли", смята Кирилов.
Гостът отново се връща към темата за преработването на реалността: "Определено събитие счупва някого, друг го изгражда, а трети не би му обърнал внимание. Това, което можем да направим в контекста на писането, е да видим кое на нас ще ни свърши работа."
Довечера в "Светофар" предстои среща с поетесата Ренета Бакалова. Този тип срещи са възможност за приближаване на читателя до автора, по думите на Кирилов. Като писател той изразява леко съжаление, че в социалните мрежи се получава едно демитологизиране на автора и тръпката от живия досег намалява.
Кирилов споменава и предстоящата премиера на поетичната му книга "Портокал", която ще се състои на 8 май в Регионалната библиотека във Видин.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg