Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

| обновено на 25.04.24 в 08:53
Снимка: Pixabay

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни интереси, но с обща кауза или цел.

В интервюто за "Нашият ден" Катина Клявкова обсъжда важната тема за отглеждането на децата след раздялата на родителите през призмата на медиатора. В Деня на споделеното родителство тя разглежда концепцията като модерен, но невинаги правилен отговор на въпроса – какво да правим с децата?.

Споделеното родителство е, както ясно посочва в предаването Катина, една чудесна възможност за децата да поддържат връзка и общуване със своите двама родители. Тя подчертава важността на общата настройка между родителите и разбирането за най-добрия интерес на детето.

Медиацията е ключът за постигането на тази обща настройка, която може да помогне на родителите да разкрият и удовлетворят интересите и потребностите, които са скрити зад конфликтите и отчуждението.

Медиаторите, особено тези с психологическа компетентност, могат да играят важна роля в разрешаването на конфликтите и създаването на конкретни планове за действие, които отговарят на дълбоките интереси на всички засегнати страни. 

Така споделеното родителство става не просто идеална концепция, а реалистична възможност, която се осъществява чрез добре обмислена и водена медиация.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Личен архив, Pixabay

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храна за нечовеци

Храните за животни са също толкова важни, колкото храните за човеци – не само защото кучето е най-добрият приятел на човека, а и защото човекът може да направи избор в полза на своите четирикраки питомци. Иван Бенин от Банско е потомък на Неофит Рилски и цял живот е обичал животните. Някак естествено е той да започне да се занимава с храни за..

публикувано на 03.05.24 в 15:22

Спомен за Иван Андонов

Снимки: Уикипедия, БНТ

публикувано на 03.05.24 в 13:21

Богословът Мария Касабова: Бог е с нас, ако ние сме с него!

В един от най-вълнуващите епизоди на предаването "Нашият ден" гостува богословът Мария Касабова, чиято родова линия се свързва с братя Миладинови, а нейните деди са свещеници. Тя представя в разговора своето семейство, неговите корени и ценности, които го определят. Мария споделя, че нейният съпругът, Андрей, е диригент на Църковния мъжки..

обновено на 03.05.24 в 13:14

Светлина и символика: Вярата през погледа на иконите с доц. Стефка Попова

В предаването "Нашият ден" на Разпети петък, наш гост е доц. д-р Стефка Попова , известен иконописец и преподавател в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. В разговор за вярата, духовността и изобразителното изкуство, тя сподели дълбоки мисли и вълнения от своята художествена практика и преподавателска дейност...

обновено на 03.05.24 в 11:46
Народът пее

Съединение във вярата: "Опелото Христово" с участието на миряни

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" разказваме за една похвална инициатива за въвличане на миряни в богослужението на Разпети петък. Диригентката на църковния хор "Спасение" – Нели Трошева, споделя за тази вълнуваща практика в предаването "Нашият ден". "За християните богослужението не би трябвало да е просто събитие,..

обновено на 03.05.24 в 09:59