Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

| обновено на 25.04.24 в 12:50
Снимка: Ани Петрова

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който е в състояние да се превърне в бъдещ класик?

Артпазарът у нас се развива бавно и с трудности, споделя в рубриката "Денят делово" на предаването "Нашият ден" кураторът Весела Ножарова. Въпреки че има напредък в музейната сфера и частните галерии, търговията с изкуство не е достатъчно развита. Няма значителен брой колекционери, нито са заложени добре утвърдени традиции в тази област.

Националната галерия е закупувала изкуство само два пъти през последните 35 години, което е практически нищо. В сравнение със световните практики, където се провеждат панаири и търговия, включително и от страна на частни галерии, тази традиция и практика в България липсва. Създаването на изкуство, което не се закупува, рискува да остане един вид хоби.

Въпреки това художници продължават да създават и хората продължават да купуват изкуство. На сцената се появяват и няколко акционни къщи, както и интерес от страна на чуждестранни търговци, които се занимават и с по-стари майстори.

По думите на Ножарова, инвестирането в изкуство е привлекателно, и се смята за една от най-сигурните форми на инвестиция. Други видове имущества могат да загубят стойността си, но произведенията на изкуството често нарастват като цена във времето.

Напълно разбираемо е, че мнозина предпочитат да влагат в неща с вече установена стойност и да се насочат към вторичния пазар. Този сегмент е много разнообразен, включващ онлайн търговия и изложби. Въпреки това съветът на специалиста е да се обърнат към квалифицирани консултанти, които разполагат със знания и опит, които невинаги могат да се намерят в интернет.

Българският пазар на изкуство все още е неурегулиран и се характеризира с предлагане на произведения на изкуство на изключително завишени цени, които обаче често не се реализират. Това може да изкриви представата за истинската стойност на творбите.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международният фестивал "Българска душа на Святата земя" обяви своите лауреати

Завърши деветото издание на международния фестивал "Българска душа на Святата земя" , който се провежда в израелския град Бат Ям.  Тази година фестивалът беше в онлайн формат заради драматичните военни действия в Израел – организаторите не пожелаха да рискуват сигурността на участниците, които досега пристигаха от цял свят, за да присъстват на..

публикувано на 26.06.24 в 11:52

Plovdiv Jazz Fest празнува своя десети рожден ден

В програмата на фестивала Plovdiv Jazz Fest за 10-ата му годишнина това лято и през есента ще гостуват световни артисти – съобщава в "Артефир“ Мирослава Кацарова – директор на фестивала, радиоводещ и джаз певица. Тя изброи имената на Авишай Коен трио, Тил Брьонер, Майкъл Лийг, Бил Лорънс, Джо Ловано трио и Майк Стърн като част от гостите на Plovdiv..

публикувано на 26.06.24 в 11:10
Проф. д-р Лидия Върбанова

За културните политики в извънградските райони

За културните политики в извънградските райони в "Нашият ден" говори проф. д-р Лидия Върбанова , ръководител на магистърската програма "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии" в НАТФИЗ. Проф. Върбанова разказва, че идеята за международно изследване и подпомагане на културните и творчески дейности, които се намират извън големите градове,..

публикувано на 26.06.24 в 09:05

Изложба-акция "Тухлата" през юли в изложбена зала "Райко Алексиев"

Изложба "Тухлата" ще представи резултатите и произведенията от мащабната акция "Тухлата / 2023", която за първи път се представя в столицата. Проектът има за цел да възстанови стара акция на изкуствоведа Димитър Грозданов, но и да инициира диалог в обществото за същността, разбирането и популяризирането на съвременното изкуство изобщо. Публичното..

публикувано на 26.06.24 в 08:05

Маестро Йордан Камджалов на национално турне с "Mузикална магия"

"Mузикална магия" е програма, посветена на 70-годишнината от създаването на Плевенската филхармония. Ценителите на музиката ще слушат шедьоври от класиката и романтизма под диригентската палка на  маестро Йордан Камджалов.  Турнето ще започне на 1 юли от Плевен, в зала “Катя Попова”, където заедно с Плевенска филхармония ще свири гост-солист..

публикувано на 25.06.24 в 17:07