Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Картички и контрабанда" – изложба по архиви от Агенция "Митници"

| обновено на 26.04.24 в 10:48

На 11.04.2024 г., в ПОСТА и Галерия ХАРТА се откри изложбата "Картички и контрабанда", координирана от Аарон Рот и Никола Стоянов, под кураторството на Христо Калоянов. Тази изложба, продължаваща до 12.05.2024 г., разглежда архив от Агенция "Митници", Дирекция "Борба с наркотрафика", от периода между 1975 и 1985 г.

В изкуството на Никола Стоянов, разположено в изложбеното пространство на един от най-живите градски булеварди, се разкрива архивното пропадане чрез документалните следи на бивши агенти на Държавна сигурност. Тези следи свързват агентите с трафика на каптагон, което разкрива свързаността им с националната сигурност. Презентираната инсталация създава образ на конспиративна паяжина от реални исторически събития, разкривайки тъмните практики на миналото и серията от символични убийства.

Аарон Рот (1998) работи с намерени изображения и средствата на живописта, инсталацията, скулптурата и фотографията. Инсталациите му преминават между ready-made и асамблаж, докато картините му имат миметично и иронично отношение към рекламния образ. Творбите черпят вдъхновение от чалгата, теорията на конспирацията и рекламите на луксозни стоки, изследвайки въпросите за желанието, митовете за национализма и капитала.


Никола Стоянов (1994) е автор, преводач и визуален артист, работещ в областта на философията и историята на технологията. Интересите му включват пресичането на инфраструктура и технологически апарати с изкуството и всекидневния живот. Като дългогодишен преводач и фотограф, преплита хуманитарното с научното по посока на спекулативното.

Използвайки метода Zettelkasten, изследването комбинира разследваща журналистика, архивни материали и открити документи от агенция „Митници“ по време на Народна република България. Инсталацията, представляваща дъска с доказателства, разкрива разсекретени документи, снимки на убийства и организирани мафиотски срещи, които разкриват нелегалната търговия, организирана от Държавната сигурност през социалистическия период чрез чуждестранни агенти.


Художникът Аарон Рот споделя в интервю за „Нашият ден“ своите впечатления за архива, който намира: „През 2020 г. случайно намерих архива на пазара и го закупих. След това попитах мой приятел, бивш митничар, дали има нещо интересно в него. Той каза, че няма нищо специално.“ Работата му включва три живописни платна и едно знаме, като целта е да се разбере какво представлява границата за всеки и какво се разбира под тази граница.

Христо Калоянов, кураторът на изложбата, споделя, че смисълът на изложбата може да бъде различен за всеки посетител. Той акцентира върху значението на изложбата като начин за осмисляне на миналото и връзката му с настоящето. По негови думи изложбата представя открития архив от агенция "Митници" и дирекция "Борба с наркотрафика" от 70-те и 80-те години, като разкрива следи за скрития транзит, известен като "публична тайна". 

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41