Интерактивната изложба "Книгите оживяват" представя 33 големи пана с откъси от едноименния независим дигитален проект за българските детски градини и училища. Той обединява книгите от образователната мултимедийна поредица за деца "Туй-онуй" на художник илюстратора и аниматор Мая Бочева-Уики.
Подходът в дигиталните книги-игри е мултидисциплинарен и поднася информация на децата по-лесен и интересен начин като същевременно ги забавлява и развива творческия им потенциал.
Използвани са методите сугестопедия, Монтесори и мнемоника, чрез множество асоциативни игри. Консултант по създаването на проектите е приложния психолог Ивилина Иванчева.
"Нашата основна цел е да разгърнем пред децата чудния свят на книгите и да им покажем колко вълшебно преживяване може да бъде четенето. За да насърчим обаче децата да четат, разбрахме, че трябва да използваме различни похвати. Това е важно в нашето съвремие, в което светът се побира в смартфона и таблета. Филмите и игрите надничат от всеки ъгъл и грабват вниманието на децата повече от всичко друго. Ето защо обединихме тези различни медии в едно като създадохме дигиталните книги.", споделят създателите на проекта.
Ще изчезнат ли книгите, който съществуват от столетия в класическия си вид? И как ще изглеждат книгите на бъдещето? Това ще разберете от разговора с илюстраторките Мая Бочева и Милена Радева, куратор на интерактивния проект.
Изложбата "Книгите оживяват" ще продължи до 30 април в Музея за история на София, изложбена зала 2 под куполите на Ларгото в София.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg