Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Командарев

Един снимачен миг

Кадър от снимачния процес на "Уроците на Блага"

Един снимачен миг – в "Артефир" ставаме част от работния процес на режисьора Стефан Командарев върху най-новия му филм с работно заглавие "Made in EU".

Валери Леков, водещ на предаването "Събота сутрин", но и актьор в епизодични роли в много от филмите на Стефан Командарев, ни пренася на снимачната площадка в Рудозем, където снимките на филма текат в момента. След Хасково, Димитровград, Мадан и Рудозем следващата спирка на снимачния екип ще бъде Лайпциг, тъй като филмът е копродукция между България, Германия и Чехия.

Предстоящата лента ще засяга темата за трудовата експлоатация и глобализацията, като действието се развива в малък български град по време на пандемията. Главен персонаж е обикновена шивачка в малък цех, а в нейния образ се превъплъщава актрисата Гергана Плетньова, с която Командарев работи за първи път.

"Има и млади актьори, с кoито не съм работил досега, има и "стари муцуни" като Ивайло Христов, Иван Бърнев, Герасим Георгиев-Геро", споделя режисьорът.

Филмите на Стефан Командарев са известни със своята социална ангажираност. "Говорим за една тема, която от много години ме знаимава – трудовата експлоатация, модерното робство, разделението в Европа между главните и периферните центрове", казва Командарев.

Гергана Плетньова, от своя страна, заявява: "Толкова много исках да участвам във филм на Стефан Командарев, защото неговите филми са филми-мисия. Той прави нашата работа много по-пълноценна и смислена, защото филмите му имат функция да маркират проблемни места в нашия социален, реален живот."

Какво още казаха Командарев и Плетньова – директно от снимачната площадка – чуйте в звуковия файл:

Благодарим на колегата Валери Леков, че дори когато е актьор, е журналист!

Снимка – СФФ
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05