Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да подариш една чиста и зелена природа

Георги Златинов: Чистотата е по-добрият избор

Снимка: Личен архив

Това издание на "Terra Култура" посвещаваме на спасителите на ежедневието – хората, чието мислене се простира отвъд удобството на безразличието. Един от тях е Георги Златинов, който е в основата на това с. Делчево да се превърне в най-чистото село, а Гоце Делчев – в най-чистия град. Усилията да организира почистването и залесяването на цели райони в страната донесоха на Златинов заслужения приз за локално действие с национално значение от Годишни награди за доброволчество 2023.

Златинов е сред основателите на проекта "Clean and green", който стартира пилотно в Гоце Делчев, а вече обхваща и градовете Сандански, Благоевград, Дупница и Пловдив, като Варна и Бургас са следващите цели.

Проектът започва скромно – една малка група хора решава да почисти природата около с. Делчево. Към днешна дата в инициативата са се включвали над 1000 доброволци и резултатите са видими. Деца също участват в каузата, за да видят, че чистотата е по-добрият избор, по думите на Златинов.

Активистът обръща внимание на това, че проектът е дългосрочен – след почистването идва ред на залесяване с плодни и ядкови дръвчета. Идеята е тези усилия да бъдат градивни, казва Златинов.

Хората са настроени егоистично към природата, смята гостът, който редовно събира захвърлените отпадъци на несъвестните жители – пластмаса, дрехи, ненужна покъщина и излишни строителни материали. Основната причина за това небрежно отношение към природата, според Златинов, е липсата на контрол и глоби за вредителите.

 "Ние сме един отбор, едно човечество и всички живеем благодарение на природата.", вярва Златинов и приканва слушателите да се запознаят с дейността на организацията "Clean and green" в социалните мрежи.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена -Часовниковата кула

Град Елена празнува в Деня на светите Константин и Елена

Днес Православната църква почита паметта на светите Константин и Елена, които са свързани с началото на възхода на християнството в Римската империя и намирането на Кръста, на който е бил разпнат Христос. По този повод предаването "Нашият ден" има изнесено предаване от град Елена, където се чества празникът на града. Днес почитаме Светите..

обновено на 21.05.24 в 09:44

Днес почитаме Светите равноапостоли Константин и Елена

На 21 май църквата почита Светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник е в памет на император Константин и на неговата майка Елена. Ана-Мария Кръстева разказва в "Нашият ден" повече за празника. Св. св. Константин и Елена имат най-голямата заслуга да бъде разрешена и утвърдена християнската религия. По време на управлението..

публикувано на 21.05.24 в 09:30
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00