Фондация "Елизабет Костова" е една от организациите, които най-активно насърчават литературния живот у нас. През 2024 година поезията е на фокус, като предстоят редица полезни и вълнуващи събития – Преводаческа академия, Международна поетична конференция, ателиета по превод, Международният фестивал "СтолицаЛитература" и т.н.
Виолета Радкова, изпълнителен директор на фондацията, споделя в "Нашият ден" повече за предстоящите събития и активности, свързани с превода и творческото писане.
По думите на Радкова липсват достатъчно преводачи от български език на чужди езици. Това е едно от големите препятствия по пътя на съвременните български писатели към чуждестранния литературен пазар.
Ето защо в момента протича Преводаческа академия за превод от български на английски език, в която опит обменят утвърдени преводачи и такива, които искат да разширят уменията си. Ментори в Академията са преводачките Анджела Родел, Екатерина Петрова, Изидора Анжел и Трейси Спийд.
Радкова запознава слушателите с формата на академията, според който всеки от преводачите избира за превод откъс от съвременно българско произведение. Важна част от курса е усъвършенстването на умението да представиш и мотивираш своя избор, така че той да стане атрактивен в очите на потенциалния издател.
През юни ще се състои втората Международна поетическа конференция в Копривщица. В международен план има сериозен възход на поезията, казва Радкова и допълва, че и в България все повече се пише, издава и чете поезия. Тази година в Международната поетическа конференция акцент ще бъде поставен върху климатичната криза и литературните тенденции, произлизащи от нея. Радкова подчертава, че събитието се основава на принципите на културната дипломация, а участниците ще могат да обменят опит и да взаимодействат с писатели и преводачи.
Едно от интересните събития, които фондация "Елизабет Костова" организира втора поредна година, е Международната резиденция за писателки "Жени в планината". 10 писателки, базирани в България и Европа, прекарват 10 дни в Чепеларе, където получават творческа свобода и се включват в различни активности. Днес изтича срокът за кандидатване, а резиденцията ще се състои през август.
Радкова съобщава, че през май в Бургас предстои "Поетическа лаборатория" с поетите Стефан Иванов и Иван Димитров в Регионалната библиотека "Пейо Яворов". Морето отново ще бъде обект на поезията, но не като познатия красив фон, а като биоразнообразен воден басейн от екологично значение.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg